Ubezpieczenia to szeroka branża, z którą związanych jest wiele nie do końca zrozumiałych pojęć. W efekcie w komunikacji na linii ubezpieczyciel - klient mogą pojawić się nieporozumienia. To wszystko może z kolei rzutować na jakość współpracy i opinie na temat firmy ubezpieczeniowej. Warto więc znać choćby podstawowe pojęcia z tej dziedziny, by uniknąć kłopotów z komunikacją bezpośrednią.

Zastanawiasz się, co oznacza skrót OWU lub TU? Chcesz wiedzieć czym jest NNW? Znajdujesz się we właściwym miejscu. Z myślą o osobach, które zamierzają wykupić polisę, stworzyliśmy słownik pojęć związanych z branżą ubezpieczeniową. Dzięki niemu już żaden agent ubezpieczeniowy nie zaskoczy Cię niezrozumiałym terminem. Skorzystaj z poniższego słownika i bądź dobrze przygotowany do rozmowy z ubezpieczycielem.

Słownik

  • AC - Skrót od autocasco. Oznacza dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które obejmuje wypłatę świadczenia w ramach kolizji z winy ubezpieczonego. Polisa pokrywa m.in. zdarzenia związane z uszkodzeniami oraz kradzieżą.
  • Agent ubezpieczeniowy - Osoba pracująca na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Jest przedstawicielem kilku ubezpieczycieli, proponuje klientom oferty najbardziej dopasowane do ich oczekiwań.
  • Assistance domowy - Dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy w ramach ubezpieczenia nieruchomości. W zależności od oferty może obejmować m.in.: pomoc fachowców, przewóz rzeczy z mieszkania w bezpieczne miejsce, transport domowników pod wskazany adres (np. hotel).
  • Indywidualne ubezpieczenie rentowe na życie - Jedno z ubezpieczeń dostępnych w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Wykupienie polisy gwarantuje regularną wypłatę świadczenia w formie renty do końca życia. Ubezpieczenie to oferta skierowana do osób powyżej 18. roku życia.
  • Likwidacja szkody - Inaczej: postępowanie likwidacyjne. Jest to działanie podejmowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, którego celem jest określenie przyczyn zdarzenia i odpowiedzialności za szkodę oraz wypłata świadczenia odszkodowawczego na rzecz osoby poszkodowanej.
  • Mienie ruchome - Przedmioty, które mogą podlegać ubezpieczeniu w ramach polisy mieszkaniowej. Do mienia ruchomego można zaliczyć m.in. meble, sprzęt RTV, AGD, dywany, ubrania, sprzęt sportowy, sprzęt fotograficzny.
  • NNW - Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które można wykupić w ramach polisy na życie lub ubezpieczenia komunikacyjnego. Zapewnia finansowe wsparcie w razie utraty zdrowia, poważnego uszczerbku ciała lub śmierci.
  • OC - Skrót oznaczający ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W ramach tej polisy firma ubezpieczeniowa przejmuje na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osobę ubezpieczoną i za nią wypłaca odszkodowanie należne poszkodowanemu.
  • OWU - Skrót oznaczający Ogólne Warunki Umowy ubezpieczeniowej. Jest to szczegółowy zapis praw i obowiązków ubezpieczyciela oraz osoby ubezpieczonej. Uwzględnia m.in. warunki przyznawania odszkodowania, sposób ubiegania się o wypłatę świadczenia.
  • Polisa posagowa - Forma ubezpieczenia na życie, które zabezpiecza dziecko w razie śmierci rodziców lub zapewnia dostęp do środków finansowych na lepszy start w przyszłość. Umowa zawierana jest przez rodziców, a dziecko jest tutaj współubezpieczonym.
  • Smart casco - Alternatywa dla pełnego ubezpieczenia autocasco. Jest dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, którego zakres jest znacznie mniejszy niż AC - dlatego wiąże się z niższą składką. Smart casco może obejmować takie zdarzenia jak: żywioły (pożar, huragan itp.), szkody całkowite, kradzież auta (rozbój, kradzież z włamaniem).
  • Terminowe ubezpieczenie na życie - Polisa, która zawierana jest na czas określony. To rozwiązanie dedykowane osobom chcącym zabezpieczyć rodzinę przed koniecznością spłaty zadłużeń (np. w ramach kredytu hipotecznego) na wypadek śmierci ubezpieczonego.
  • TU - Skrót oznaczający towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to firma, która świadczy usługi z zakresu ubezpieczeń. Zapewnia ochronę ubezpieczeniową oraz zobowiązuje się do wypłaty świadczeń odszkodowawczych. TU nie można mylić z pośrednikami ubezpieczeniowymi.
  • Ubezpieczenie grupowe - Polisa zabezpieczająca życie lub zdrowie dedykowana pracownikom danej firmy i członkom ich rodzin, która daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Oferowana jest zwykle na korzystniejszych warunkach niż standardowe polisy.
  • Ubezpieczenie komunikacyjne - Polisa, którą należy wykupić na każdy zarejestrowany pojazd. Wśród ubezpieczeń tego typu wyróżnić można ubezpieczenie obowiązkowe (OC) oraz ubezpieczenia nieobligatoryjne (AC, NNW, Assistance).
  • Ubezpieczenie na życie - Polisa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, która stanowi finansowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, tj. choroby ubezpieczonego, śmierci ubezpieczonego, śmierci małżonka ubezpieczonego, śmierci dziecka ubezpieczonego.
  • Ubezpieczenie szyb - Dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego ochroną ubezpieczeniową objęte są szyby pojazdu. Wypłata odszkodowania następuje, gdy dojdzie do uszkodzenia szyb spowodowanego np. aktem wandalizmu.
  • Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe - Stanowią element składowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) znanego również jako polisa inwestycyjna. W portfelach inwestycyjnych UFK budowany jest poprzez lokowanie do 100% aktywów funduszu kapitałowego w fundusz inwestycyjny.
  • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - Instytucja istniejąca od 1990 roku jako efekt rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Jej celem jest wypłacanie odszkodowań z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC, gdy sprawca nie zawarł umowy ubezpieczeniowej lub nie został zidentyfikowany.
  • Uposażony - Osoba, która została imiennie oznaczona przez osobę ubezpieczoną w ramach wykupywanego ubezpieczenia. To jej wypłacane są środki finansowe, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową.
  • Zgłoszenie szkody - Działanie, które należy wykonać w razie wystąpienia zdarzenia losowego określonego w umowie ubezpieczeniowej. Jest to czynność będąca warunkiem koniecznym do podjęcia przez towarzystwo ubezpieczeniowe kroków prowadzących do wypłaty świadczenia.
  • Zielona karta - Polisa odpowiedzialności cywilnej, którą musi posiadać kierowca wyjeżdżający samochodem za granicę - do krajów niebędących częścią Unii Europejskiej. Stanowi podstawę do wypłaty świadczenia odszkodowawczego, gdy kierowca wyrządzi szkodę na mieniu lub osobie, przebywając za granicą.
  • Zwrot składki - Zwrot wpłaconej składki na ubezpieczenie OC w przypadku sprzedaży ubezpieczonego samochodu. Zwrot dotyczy jednak tych pojazdów, w przypadku których nowy właściciel zdecydował się na samodzielne opłacenie składki OC. Zwrot wypłacany jest zbywcy pojazdu.