O Szczecinie

Szczecin położony jest w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim. Zajmuje powierzchnię 300,55 km² i stanowi środek aglomeracji szczecińskiej. W linii prostej dzieli go od Morza Bałtyckiego 65 kilometrów. Szczecin stanowi także historyczną stolicę Pomorza Zachodniego.

Przez Szczecin przepływa druga co do długości rzeka w Polsce - Odra. Miasto leży także nad jeziorem Dąbie. Przepływa przez nie również Regalica, wschodnie ramię Odry. Obszar między głównym nurtem Odry, Regalicą i od północy Jeziorem Dąbie nazywa się Międzyodrze.

Ponadto miasto otaczają 3 duże kompleksy leśne i puszcze: od północy Wkrzańska, od południa Bukowa oraz Goleniowska od wschodu.

Dowiedz się więcej o Szczecinie

Historia

Początek historii Szczecina sięga IX w., kiedy na Wzgórzu Zamkowym zbudowany został przez książąt słowiańskich gród otoczony fosą, u którego podnóża rozwinęła się osada handlowo-rybacka, funkcjonująca jako republika kupiecka. Na przełomie X/XI w. całe Pomorze Zachodnie znajdowało się pod panowaniem polskiej dynastii Piastów, ale już w 1005 r. Szczecin oddzielił się od Polski w wyniku powrotu do pogaństwa, ze świątynią boga Trygława na Wzgórzu Zamkowym. Dopiero w 1121 r. został zdobyty przez Bolesława Krzywoustego i schrystianizowany przez biskupa Ottona z Bambergu. Od tego okresu datuje się Księstwo Gryfitów ze stolicą właśnie w Szczecinie oraz pierwotną nazwę Stettin, pochodzącą z 1133 roku.

Od końca XII w. rejon Szczecina był pod wpływem Cesarstwa Niemieckiego. W 1243 r. gród uzyskał prawa miejskie, a od XIII w. był członkiem Hanzy, co zdominowało wizerunek miasta jako ośrodka portowo-handlowego. Prężnie rozwijające się miasto podupada w związku z wojną trzydziestoletnią (1618-1648) oraz śmiercią ostatniego księcia z rodu Gryfitów, Bogusława XIV. Pod panowaniem Szwedów Szczecin staje się ufortyfikowaną twierdzą, obleganą w kolejnych wojnach przez wojska zarówno szwedzkie, jak i brandenburskie. Po przegranej Szwedów w III wojnie północnej (1720 r.) Szczecin zostaje przyłączony do Prus i ponownie poddany kolejnym akcjom rozbudowy fortyfikacji.

XIX w., po wycofaniu się okupujących miasto wojsk napoleońskich, to okres rozwoju przemysłu stoczniowego oraz portu. Już w 1826 r. uruchomiono żeglugę parową na Odrze, a w 1843 r. - połączenie kolejowe z Berlinem. Nowy kształt urbanizacyjny Szczecina pochodzi z końca XIX w. i jest związany z rozbiórką wcześniejszych fortyfikacji. Na początku XX w. powstały słynne Wały Chrobrego (wówczas Tarasy Hakena). Lata kryzysu po I wojnie światowej zakończyły dopiero działania proprzemysłowe, wprowadzone po dojściu do władzy NSDAP. W 1939 r. przystąpiono do tworzenia tzw. Wielkiego Szczecina, poprzez przyłączenie do miasta okolicznych wsi i miasteczek.

Podczas II wojny światowej w znacznym stopniu ucierpiała zabudowa miasta - głównie z powodu alianckich nalotów dywanowych skierowanych na fabryki wojskowe III Rzeszy, zlokalizowane na terenie miasta. Zniszczenia zabudowy wyniosły ok. 60-70%, natomiast w części przemysłowej - niemal 90%.

Po konferencji poczdamskiej Szczecin wszedł w skład Polski Ludowej, jednak dopiero w 1955 r. wojska radzieckie przekazały Polsce ostatnią część portu, znajdującego się wcześniej pod kuratelą sowiecką. Niepewna sytuacja leżącego na granicy polsko-niemieckiej miasta znacznie opóźniła jego odbudowę.

W grudniu 1970 i sierpniu 1980 r. w Szczecinie miały miejsce strajki i demonstracje robotnicze, które objęły wówczas niemal cały kraj. W 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do Rady Miasta. Obecnie Szczecin jest siedzibą władz woj. zachodniopomorskiego i największym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym północno-zachodniej Polski.W grudniu 1970 i sierpniu 1980 r. w Szczecinie miały miejsce strajki i demonstracje robotnicze, które objęły wówczas niemal cały kraj. W 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do Rady Miasta. Obecnie Szczecin jest siedzibą władz woj. zachodniopomorskiego i największym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym północno-zachodniej Polski.

Ludność

W 2013 r. ludność Szczecina liczyła 408 502 osoby. Od końca lat 90. XX w. następuje spadek liczby mieszkańców. Wiąże się to z intensywnym rozwojem budownictwa mieszkaniowego w gminach otaczających Szczecin.

W chwili wybuchu II wojny światowej miasto liczyło 270 tys. mieszkańców. Jeszcze w 1945 r. miasto miało 78 tys. mieszkańców, w tym aż 62,5 tys. Niemców. Większość Niemców została jednak wysiedlona, a ich miejsce zajęła ludność napływowa z całej Polski.

Dzisiaj większa część mieszkańców Szczecina to właśnie ludność napływowa, pochodząca z dwóch wielkich migracji ludności: powojennej (głównie ze wschodnich i centralnych dzielnic Polski) oraz tzw. wielkorozwojowej z lat 70. (z okolicznych wsi i miasteczek wojewódzkich).

W Szczecinie w 1729 r. urodziła się Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst-Dornburg, późniejsza cesarzowa Rosji Katarzyna II Wielka. Ze stolicy Zachodniego Pomorza pochodzi także Aneta Kręglicka, modelka i bizneswoman, która jako jedyna Polka zdobyła tytuł Miss Świata.

Kultura

Szczecin nazywany jest miastem teatrów. Działają tu m.in. Teatr Polski, Teatr Lalek Pleciuga czy Teatr Letni. Ponadto miasto może poszczycić się Filharmonią i Operą na Zamku. Mieszkańcy uczęszczają również do 6 miejscowych kin. W Szczecinie funkcjonuje także najstarsze kino na świecie - Kino Pionier 1907. Działa tu nieprzerwanie od 1907 roku.

Miasto szczyci się także prężnie działającymi jednostkami muzealnymi. Najważniejszą jest z pewnością Muzeum Narodowe wraz z Galerią Sztuki Współczesnej. Oddziałem Muzeum Narodowego są Muzeum Morskie i Muzeum Historii Miasta. Poza tym interesujące są: Muzeum Zamkowe zlokalizowane w renesansowym Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk o Morzu i Muzeum Katedralne przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba.

Szczecin to również miasto imprez cyklicznych, wszelkich festynów, rajdów i turniejów. Jedną z największych imprez są coroczne Dni Morza. W kwietniu odbywa się Rajd Magnolii, stanowiący III rundę Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów. Ponadto w mieście można uczestniczyć w takich imprezach, jak: Tydzień Kresowy Kaziuki (z okazji imienin Kazimierza), Weekend Mody czy Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic.

Od 2005 r. w mieście działa Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE, poruszający problemy i tematykę sztuki współczesnej. Festiwal promował miasto jako kandydata na Europejską Stolicę Kultury na rok 2016.

Klimat

Na klimat Szczecina najbardziej wpływają masy powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku. Ich duża wilgotność latem powoduje wzrost zachmurzenia i opadów atmosferycznych, za to zimą ocieplenie i zachmurzenie. Powietrze polarno-kontynentalne z Europy Wschodniej i z Azji napływa rzadziej nad tereny miasta. Najczęściej masy te oddziałują zimą i wiosną.

Średnia prędkość wiatru wynosi ok. 3,3 m/s. Obecność dużych zbiorników wodnych, takich jak Zalew Szczeciński, jezioro Miedwie i dolina Odry, powoduje wzrost wilgotności w Szczecinie i wokół miasta. Średnia wilgotność względna powietrza wynosi 80%.

Architektura

Szczecin jest miastem bardzo interesującym zarówno pod względem architektury, jak i urbanistyki. Większość wielkich stylów historycznych, począwszy od gotyku, jest tu reprezentowana wartościowymi obiektami.

Architektonicznie najciekawsze obiekty znajdują się na Wałach Chrobrego. To 500-metrowy taras widokowy biegnący wzdłuż brzegu Odry. Jest to założenie, które wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba tworzy krajobraz nadodrzańskiego Szczecina. W centrum znajduje się symetryczna osiowa kompozycja łącząca taras centralny, gmach Muzeum Narodowego i plac Miejski. Budynki postawione po 1901 r. nawiązują do baroku i manieryzmu. Gmach Muzeum Morskiego czy Teatru Współczesnego reprezentują secesję i modernizm. Tarasy uzupełnione są elementami takimi jak fontanny i rzeźby, które nawiązują do starożytnych kultur Egiptu, Rzymu i Grecji.

Centrum Szczecina tworzą wielkie ronda i ulice, wzdłuż których stoją kilkukondygnacyjne, eklektyczne kamienice. Układ ulic i zabudowań na planie gwiazdy porównywany jest do paryskiego. Większa część Śródmieścia zbudowana została na układzie gwiaździstym z placami w formie rond oraz szerokimi alejami obsadzonymi drzewami. Pośrodku tych alej często przebiegają trasy tramwajowe.

Ciekawym i typowym elementem szczecińskich ulic są żeliwne pompy z II poł. XIX wieku. Wyprodukowano je w miejscowej firmie F. Poepckego. Pełniły funkcję zapasowego źródła wody dla mieszkańców miasta. Były szczególnie przydatne w okresie II wojny światowej oraz w pierwszych latach po wojnie, kiedy to sieć wodociągowa nie była w pełni sprawna. Dzisiaj działa ok. 30 pomp z pierwotnej liczby 70. Pompy są bogato zdobione - żłobkowane, z herbami miasta i koroną na szczycie. Woda wylewa się ze stylizowanej paszczy smoka.

Mapa/dzielnice

Od 1990 r. Szczecin podzielony jest administracyjnie na 4 dzielnice i osiedla administracyjne, których jest dzisiaj 37. Granice osiedli administracyjnych obejmują często kilka osiedli mieszkaniowych, dzielnic mieszkaniowych i części miast, które posiadały bądź posiadają własną nazwę i zostały ujęte w podziale geodezyjnym, statystycznym, administracyjnym, planistycznym, historycznym itp. Szczecin podzielony jest na cztery główne dzielnice: Zachód, Prawobrzeże, Północ i Śródmieście.

Zachód, jak nazwa wskazuje, obejmuje zachodnią część Szczecina. W obrębie dzielnicy znajduje się dziewięć osiedli. Dzielnica ta w latach 1954-1975 nosiła nazwę Pogodno.

Kolejna dzielnica, Prawobrzeże, obejmuje południowo-wschodnią część miasta i 11 osiedli. W latach 1954-1975 nosiła nazwę Dąbie. Północną część miasta tworzy dzielnica Północ. Tworzy ją 7 jednostek pomocniczych-osiedli. Od wschodu dzielnica przylega do jeziora Dąbie, przez jej teren przepływa też Odra. W latach 1954-1975 nosiła nazwę Nad Odrą. Ostatnią dzielnicą, obejmującą centrum Szczecina, jest Śródmieście. Znajduje się w nim 10 osiedli. Na północnym-wschodzie graniczy z jeziorem Dąbie, przepływa tu też Odra Zachodnia.