Branża surowców wtórnych i recyklingu, jak wiele innych, posługuje się szeroką gamą słownictwa specjalistycznego. Gospodarowanie odpadami, unieszkodliwianie odpadów, biodegradacja... to tylko kilka spośród szeregu terminów stosowanych przez firmy związane z recyklingiem i ochroną środowiska na co dzień. Jeśli interesują Cię usługi w tym zakresie - musisz je znać, by móc rozmawiać z kontrahentami w atmosferze porozumienia.

W naszym branżowym słowniku pojęć związanym z recyklingiem, surowcami wtórnymi oraz ochroną środowiska znajdziesz napisane prostym, przystępnym językiem wyjaśnienia i definicje najczęściej pojawiających się terminów. Dzięki temu słowniczkowi nie będziesz mieć problemów ze zrozumieniem oferty czy regulacji prawnych związanych z surowcami wtórnymi. Zapoznaj się z nim jeszcze dzisiaj!

Słownik

  • Bioodpady - Odpady, które ulegają biodegradacji i mogą być np. przetworzone na kompost. Zalicza się do nich m.in. odpady kuchenne (resztki jedzenia) czy odpady z ogrodów i parków oraz odpady z zakładów, które przetwarzają lub produkują żywność.
  • Dopuszczalne wartości zanieczyszczeń - To parametry takie, jak masa, stężenie bądź poziom emisji substancji szkodliwych, które nie powinny być przekraczane. Muszą się do nich dostosować m.in. zakłady przemysłowe - tak, by spełnić ogólnie obowiązujące normy.
  • Emisja gazów cieplarnianych - Wydzielanie szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych (nazywanych też szklarniowymi) w wyniku działalności ludzkiej. Do gazów cieplarnianych zaliczamy m.in. metan, freony czy ozon. Dziś dąży się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w trosce o warstwę ozonową Ziemi.
  • Emisja spalin - Wydzielanie szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów, powstających m.in. w wyniku pracy silników spalinowych. Maksymalny poziom emisji spalin jest objęty europejskim standardem, wskazanym w Dyrektywie UE - określają go tzw. normy EURO.
  • Gospodarowanie odpadami - Jest to cały proces zbierania, transportowania, odzysku i neutralizacji odpadów wszelkiego typu, włączając w to prace związane z nadzorowaniem procesu, a także kontrolę nad miejscami składowania odpadów i sposobów utylizacji.
  • Graniczne wielkości emisyjne - Zostały określone w konkluzjach BAT, wskazują najwyższe dopuszczalne wielkości emisji szkodliwych składników, w tym spalin czy gazów cieplarnianych do środowiska naturalnego.
  • Kompensacja przyrodnicza - Są to wszelkie działania, włączając w to roboty budowlano-remontowe, rekultywację gleby, zalesianie, zadrzewianie i tym podobne, służące przywróceniu naturalnej równowagi na danym terenie w celu wyrównania szkód dokonanych przez działalność ludzką.
  • Odnawialne źródła energii - To te źródła energii, których eksploatacja nie powoduje ich długotrwałego deficytu. Można pośród nich wymienić m.in. energię wiatrową, słoneczną, wodną czy geotermalną. Obecnie są coraz powszechniej wykorzystywane, również w domowych instalacjach.
  • Odpady komunalne - Odpady typowo wytwarzane w gospodarstwach domowych - z pominięciem odpadów niebezpiecznych czy związanych z użytkowaniem samochodów. Mogą być zmieszane (składowane wspólnie) lub segregowane - tak, by łatwiej można je było poddać recyklingowi.
  • Odpady niebezpieczne - Odpady stanowiące zagrożenie dla przyrody bądź człowieka. Ich własności są dokładnie określone prawem - pełna klasyfikacja znajduje się w Załączniku nr 3 do Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o Odpadach.
  • Odpady obojętne - Odpady o neutralnym charakterze czyli takie, które nie ulegają istotnym zmianom fizycznym, chemicznym czy biologicznym w procesie składowania. Nie zagrażają przyrodzie i nie powodują żadnego innego niebezpieczeństwa.
  • Odpady zielone - Komunalne odpady pochodzące z roślin zielonych - z przydomowych ogródków, parków, cmentarzy i innych terenów, gdzie występuje roślinność. Zaliczamy do nich m.in. skoszoną trawę.
  • Odzysk odpadów komunalnych - Są to wszelkie działania, które służą ponownemu wykorzystaniu odpadów komunalnych poprzez odzyskanie z nich substancji, materiałów bądź energii. Recykling dotyczyć może zarówno papieru, jak i metalu, szkła czy też materiałów z tworzyw sztucznych.
  • Raport o oddziaływaniu na środowisko - To jeden z podstawowych prawnych instrumentów służących ochronie środowiska naturalnego. Jest wymagany przy wielu przedsięwzięciach i inwestycjach realizowanych na terenie UE. Musi go wykonać specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia.
  • Recykling - Forma odzysku, która pozwala na ponowne wykorzystanie surowców - poprzez odzyskanie z nich substancji czy materiałów. Recyklingiem nie jest odzysk energii z surowców wtórnych ani też ich pozyskiwanie np. w celu wypełnienia wyrobiska.
  • Selektywna zbiórka odpadów - Zbiórka odpadów z podziałem na poszczególne kategorie - tak, by ułatwić ich późniejszy recykling. W warunkach domowych zwyczajowo dzieli się odpady na: organiczne, szklane, metalowe oraz te z papieru bądź tworzyw sztucznych.
  • Surowiec wtórny - Surowiec pochodzący z odzysku, o własnościach umożliwiających jego powtórne wykorzystanie. Odzyskiwać można m.in. papier, metal, szkło czy tworzywa sztuczne - przynosi to korzystny efekt dla środowiska naturalnego.
  • System zarządzania środowiskowego - Jest częścią ogólnego systemu zarządzania w organizacji. Obejmuje zakresem wszystkie procedury i czynności związane z zarządzaniem aspektami środowiskowymi działalności i przestrzeganiem polityki środowiskowej firmy.
  • Ścieki bytowe - Są to odpady wytwarzane w wyniku działania ludzkiego metabolizmu bądź funkcjonowania gospodarstw domowych lub wszelkie inne odpady o podobnym składzie.
  • Termiczne przekształcanie odpadów - Polega na spalaniu odpadów bądź też innej formie przekształcania pod wpływem temperatury - m.in. przez pirolizę, zgazowanie czy też proces plazmowy dla zmiany ich własności fizycznych i chemicznych.
  • Unieszkodliwienie odpadów - Sposób postępowania z odpadami, których powstania nie udało się uniknąć i które nie mogą zostać poddane odzyskowi. Mowa tu m.in. o ich składowaniu na wysypisku, bądź obróbce w glebie i ziemi - tak, by stały się nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
  • Zrównoważony rozwój - Rozwój społeczno-gospodarczy, który uwzględnia w planowaniu i wykonywaniu działań aspekty środowiskowe i dąży do minimalizacji negatywnych skutków naturalnych działań.