W branży medycznej funkcjonuje wiele niezrozumiałych dla pacjentów pojęć. Niektóre terminy "zazębiają się" ze sobą lub mają zbliżone znaczenia. Wprowadza to spore zamieszanie, szczególnie jeśli pacjentowi zależy na dobrej komunikacji z lekarzem - gdy chce dokładnie i fachowo określić stan swojego zdrowia i niepokojące go objawy.

Chcesz dowiedzieć się, czym się różni lekarz pierwszego kontaktu od internisty? Nie wiesz, na czym polega Holter EKG? Zastanawiasz się, czym jest hemoglobina glikowana lub test obciążenia glukozą? By rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy poniższy branżowy słownik. Znajdziesz w nim wyjaśnienie wielu pojęć medycznych, z którymi możesz się spotkać w trakcie leczenia specjalistycznego. Sięgaj do niego zawsze wtedy, gdy chcesz wyjaśnić niezrozumiałe terminy medyczne.

Słownik

  • Badania diagnostyczne - Badania przeprowadzane w celu diagnostyki chorób. Pozwalają na wykrywanie schorzeń lub wykluczanie podejrzeń dotyczących konkretnej choroby. Badania diagnostyczne to szeroka paleta badań, w tym: badania krwi, badania moczu, USG.
  • Badanie psychotechniczne - Badanie psychologiczne, któremu podlegają kandydaci na kierowców - bez względu na to, o jaką kategorię prawa jazdy się ubiegają. Wykonanie badania pozwala określić predyspozycje kandydata do zostania kierowcą.
  • Echo serca - Badanie echokardiograficzne serca z wykorzystaniem aparatu USG wzbogaconego o możliwość pomiaru przepływu krwi. Jego celem jest ocena budowy serca i pracy zastawek. Echo serca trwa ok. 20-30 minut.
  • EKG - Dane cyfrowe, które podlegają gromadzeniu zgodnie z zasadami przyjętymi dla programu komputerowego określanego jako system do zarządzania bazami danych. Zastąpiły tradycyjne metody przechowywania danych, co pozwala na usprawnienie działania wielu instytucji i firm.
  • Fizjoterapia - Zespół metod leczniczych związanych nierozerwalnie z rehabilitacją, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu na występowanie bodźców zewnętrznych. W ramach fizjoterapii rozróżnia się np. terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię.
  • Geriatra - Lekarz specjalizujący się w schorzeniach typowych dla wieku podeszłego. Przyjmuje pacjentów powyżej 60-65. roku życia. Tytuł specjalisty geriatry możliwy jest do uzyskania po otrzymaniu specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych lub medycyny ogólnej.
  • Hematologia - Dziedzina kliniczna medycyny, która swoim zakresem obejmuje choroby związane z krwią i układem krwiotwórczym. Oznacza także dziedzinę naukową zajmującą się badaniami z tego zakresu.
  • Hemoglobina glikowana - Badanie, które wykonywane jest w diagnostyce cukrzycy oraz w trakcie leczenia diabetologicznego. Wynik badania pozwala określić, jak wyglądał poziom glukozy we krwi w okresie 3 miesięcy poprzedzających badanie.
  • Holter EKG - Odmiana badania EKG polegająca na zapisie pracy serca przez 24 godziny w systemie ciągłym. Pozwala na dokonanie oceny zmian dynamicznych serca i występowania ewentualnych patologii.
  • Internista - Lekarz ze specjalizacją w zakresie chorób wewnętrznych. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem: chorób serca i układu krążenia, chorób układu oddechowego, chorób układu dokrewnego, chorób reumatoidalnych, chorób układu moczowego.
  • Kinesiotaping - Inaczej: plastrowanie dynamiczne. Należy do metod terapeutycznych, które polegają na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi plastrami odpornymi na działanie wody i nieograniczającymi ruchów.
  • Lekarz POZ - Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny. Do jego zadań należy m.in. kierowanie na badania diagnostyczne w celu rozpoznania i postawienia diagnozy. W razie konieczności wystawia również skierowania do przychodni specjalistycznej, na leczenie szpitalne itp.
  • Lipidogram - Badanie pozwalające określić poziom lipidów w organizmie. Polega na pobraniu próbki krwi, na podstawie której ocenia się ilość cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL.
  • Markery nowotworowe - Inaczej: znaczniki nowotworowe. Są to substancje, które występują we krwi, moczu lub pobranych wycinkach tkanek, których rozpoznanie wymaga dokonania analizy wykraczającej poza standardowe onkologiczne testy diagnostyczne. Ich znajomość pozwala określić stopień ryzyka zachorowania, przewidzieć skutki oraz monitorować stan zdrowia pacjenta.
  • Medycyna pracy - Jest to dział medycyny, który uwzględnia przeprowadzanie badań pozwalających określić stan zdrowia pacjenta w odniesieniu do wykonywanego zawodu. Badania z zakresu medycyny pracy są obowiązkowe dla każdego pracownika zatrudniającego się w firmie.
  • Medycyna sportowa - Inaczej: medycyna aktywności ruchowej. Jest to dziedzina wiedzy lekarskiej, która swoim zasięgiem obejmuje procesy zachodzące w organizmie podczas wykonywania aktywności fizycznej. Jej celem jest sprawowanie opieki i nadzoru nad osobą aktywną.
  • Morfologia - Jedno z najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Pozwala ocenić stan zdrowia pacjenta na podstawie analizy krwinek białych, krwinek czerwonych itp. Za pomocą tego badania można wykryć m.in. stany zapalne, infekcje.
  • Szybka terapia onkologiczna - Pakiet istniejący od 1 stycznia 2015 roku. Obejmuje kompleksowe leczenie onkologiczne osób, u których zdiagnozowano nowotwór. Jego założeniem jest podjęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium choroby, co zwiększa szanse na pokonanie raka.
  • Świadczenia NFZ - Świadczenia wykonywane przez NZOZ (Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej) w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ich zakres wchodzą wszelkie świadczenia mające na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjenta.
  • Test obciążenia glukozą - Inaczej: krzywa cukrowa. Jest to badanie mające na celu określić wydolność trzustki w przypadku obciążenia jej nadmierną ilością cukrów. Wykonywane jest w przypadku diagnozowania cukrzycy.
  • Testy alergologiczne - Badania wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia istniejących alergii na czynniki alergizujące. Wykonuje się m.in. testy skórne, testy z krwi, testy prowokacyjne. Dają wiedzę na temat tego, czego unikać, by zapobiec reakcjom alergicznym.
  • Toksykologia - Interdyscyplinarna nauka, która została wyodrębniona z chemii, biologii, medycyny i farmakologii. Jej istotą jest badanie właściwości czynników toksycznych z uwzględnieniem negatywnych skutków ich oddziaływania na organizm człowieka.