Branża ogrodnicza, jak każda inna, posługuje się specjalistycznym językiem. Klomb, loggia, oranżeria, trejaż... być może znasz te słowa, ale nie jesteś do końca pewien, co oznaczają. A są one potrzebne, choćby gdy nawiązujesz kontakt z firmą z branży ogrodniczej lub przeglądasz ofertę. Właśnie dlatego przygotowaliśmy słownik pojęć związanych z projektowaniem i pielęgnacją ogrodów - tak, byś do każdej rozmowy był przygotowany jak ekspert.

Na naszej liście terminów znajdziesz typowe dla branży ogrodniczej określenia i wyrażenia - począwszy od tych związanych z projektowaniem ogrodów, aż po te, które łączą się z ogrodowymi meblami i akcesoriami. Pergola, patio, rozarium, bindaż... żadne z tych słów nie będzie już dla Ciebie tajemnicze. Zajrzyj do naszego słowniczka już teraz i zdobądź profesjonalną wiedzę w kilka chwil!

Słownik

  • Aeracja - Zabieg pielęgnacyjny polegający na napowietrzaniu gleby, na której rośnie trawnik. Napowietrzenie (aeracja) następuje dzięki nakłuwaniu ziemi, a przez to - rozluźnieniu jej. Zabieg ten sprawia, że stan trawy wyraźnie się poprawia, a jej rozrost i krzewienie następuje szybciej.
  • Aha - Suchy rów bądź uskok tarasowy czy też kanał biegnący miękką linią, który stanowi niewidoczną granicę ogrodu. Zamaskowaną granicą mogą być również zbiorniki wodne, wzniesienia czy skały. Zastosowanie aha optycznie powiększa ogród i lepiej wtapia go w otoczenie.
  • Alpinarium - Inaczej: ogródek skalny, który odtwarza naturalne, górskie środowisko. Buduje się go ze skałek, kamieni oraz ziemi, by hodować w nim rośliny wysokogórskie. Uprawia się w nim przede wszystkim rośliny ozdobne.
  • Arboretum - Inaczej: ogród drzewny - jest wyodrębnionym terenem, na którym umieszcza się drzewa i krzewy, najczęściej określonego gatunku (lub kilku gatunków). Służy jako matecznik, w którym hodowane są rośliny na sprzedaż.
  • Berso - Typ alei ogrodowej - krytego chodnika, który zasklepiony został przy pomocy kratownicy podtrzymującej pnącza.
  • Bielenie - Zabieg pielęgnacyjny wykonywany przede wszystkim dla drzew owocowych. Ich pień w okresie wiosenno-letnim pokrywa się specjalną białą substancją tak, by ochronić rośliny przed szkodliwym wpływem nadmiaru promieni słonecznych.
  • Bindaż - Typ krytej alei ogrodowej: wzdłuż niej zasadza się drzewa w taki sposób, aby ich korony z czasem połączyły się nad chodnikiem, tworząc zielony tunel otaczający drogę.
  • Boskiet - Słowo pochodzi z języka z francuskiego (bosquet) i oznacza dokładnie gaik, zagajnik. Wiąże się z koncepcją ogrodu w stylu francuskim. Boskiety służą do wydzielenia w ogrodzie odrębnych części, a także dają przyjemny cień. Obsadza się je takimi drzewami jak lipy, leszczyny czy grabie.
  • Byliniarnia - Zgodnie z nazwą, ogród (lub część ogrodu), w którym rosną wyłącznie rośliny trwałe: byliny o charakterze ozdobnym oraz niewielka ilość drzew i krzewów. Tworzona w celach dydaktycznych oraz dekoracyjnych.
  • Darń - Wierzchnia warstwa gleby, która składa się z naziemnej części traw oraz znajdującego się tuż pod powierzchnią systemu korzeni. Darń łatwo przenieść z miejsca na miejsce i przesadzić. Dlatego w tej postaci sprzedaje się m.in. gotowe trawniki z rolek.
  • Fungicyd - Specjalny środek ochronny i leczniczy dla roślin, którego zadaniem jest zniszczenie grzybów, które mogą być przyczyną chorób.
  • Herbicyd - Środek chemiczny, którego zadaniem jest usunięcie chwastów z upraw ogrodowych. Herbicyd może działać selektywnie, wyłącznie na wybrane grupy roślin, lub nie.
  • Keramzyt - To rodzaj materiału, który układa się najczęściej na dnie donic i innych pojemników na rośliny w celu zapewnienia drenażu (prawidłowego odpływu wody).
  • Klomb - Skupisko roślin o obrysie koła, elipsy bądź prostokąta w ogrodzie. Klomby mogą być np. kwiatowe - zarówno z roślin jednorocznych, jak i bylin, cebulkowych, a nawet doniczkowych. Tworzy się je dla dekoracji i uporządkowania roślinności na terenie zielonym.
  • Loggia - Rodzaj krytego balkonu, najczęściej z widokiem na ogród. Pierwsze loggie powstawały w XVI wieku, dziś równie chętnie korzysta się z tego rozwiązania architektonicznego, dekorując loggię roślinami ogrodowymi.
  • Oranżeria - Typ szklarni - ogrodowy budynek z dużymi oknami bądź całkowicie przeszklony. Powstaje w celu hodowania roślin tropikalnych - dla zapewnienia im odpowiedniej wilgotności i temperatury bez względu na warunki zewnętrzne. Służy również celom spotkań towarzyskich.
  • Parter ogrodowy - Dekoracyjna kompozycja ogrodowa o dużej powierzchni - przeznaczona przede wszystkim do oglądania z oddali i z wysokości. Gdy na parter ogrodowy spojrzy się z góry, zobaczyć można wzory geometryczne lub wyszukane ornamenty - w zależności od koncepcji projektanta ogrodu. Spotykany przede wszystkim w ogrodach dekoracyjnych - np. przy obiektach publicznych czy budynkach historycznych.
  • Rośliny obwódkowe - Odmiana roślin kwitnących, które posiadają pełne kwiatostany - swoisty koszyczek kwiatów wypełniony niewielkimi kwiatami języczkowymi. Przykładem takich roślin są astrowate, stokrotki czy koniczyna.
  • Rozarium - Część ogrodu, na której zasadzone są wyłącznie róże. Kolekcje róż są tu eksponowane i uprawiane dla celów dekoracyjnych. Najbardziej charakterystyczne rozaria mają prostą, opartą o geometryczne formy architekturę. Rabaty mają regularne kształty i są komponowane tak, by kolory kwitnących róż harmonizowały ze sobą.
  • Soliter - Samotnie stojące, pojedyncze drzewo - najczęściej długowieczne.
  • Trejaż - Ozdobna konstrukcja ogrodowa o kształcie kraty. Stawia się ją tak, by mogły się na niej rozpiąć rośliny wysokopienne, takie jak np. bluszcz ozdobny. Trejaż różni się od pergoli tym, że jego konstrukcja jest płaska, przypomina płot. Pergola zaś posiada wnętrze, najczęściej tworząc łuk bądź tunel.
  • Woliera - Duża klatka, w której w dawnych latach trzymano ptaki. Dziś jest to konstrukcja ozdobna, którą można zamieścić w ogrodzie stylizowanym np. na francuski, dla nadania przestrzeni bardziej eleganckiego charakteru.