Branża metalurgiczna posługuje się właściwymi dla siebie pojęciami. Wiele spośród nich może być nieczytelnych dla osoby postronnej, która na co dzień nie zajmuje się obróbką skrawaniem, galwanizacją, tytanowaniem czy też odzyskiwaniem metali. W rzeczywistości za większością z tych słów kryją się proste pojęcia - wystarczy znać ich definicje, by zrozumieć ofertę firm z rynku metalurgicznego i rozmawiać z nimi, jak równy z równym.

Jeżeli przyglądasz się temu, co dzieje się w branży metalurgicznej i chcesz lepiej zrozumieć najważniejsze terminy powiązane z tą tematyką - nasz słownik terminów związanych z branżą metalurgiczną Ci w tym pomoże. Przygotowaliśmy zestaw kompleksowych, a zarazem napisanych przystępnym językiem definicji, dzięki którym zaczniesz poruszać się w świecie metali z większą pewnością.

Słownik

  • Ciągnienie - Obróbka plastyczna na zimno bądź gorąco, która polega na systematycznym pomniejszaniu profilu poprzecznego ciągnionego materiału przy jego równoczesnym wydłużaniu. Kształt zmienia się bez wytworzenia się wiórów.
  • Drut - Jest wyrobem metalurgicznym wytwarzanym przy wykorzystaniu metody walcowania na zimno. Zwija się go w regularne bądź nieregularne kręgi. Najpopularniejsze druty to te wykonane z miedzi. Najczęściej przekrój poprzeczny drutu jest okrągły, choć zdarzają się też prostokątne czy trójkątne.
  • Frezowanie - Jest jedną z odmian obróbki skrawaniem. Frezowanie wykonuje się za pomocą specjalnego narzędzia: frezu, ruchem obrotowym na frezarce. Odmianami frezowania są m.in. frezowanie kopiowe, frezowanie gwintów czy też frezowanie obwiedniowe.
  • Galwanizacja - Jest elektrolityczną metodą wytwarzania powłok metalicznych, najczęściej na powierzchni innych metali. Odmianą galwanizacji jest m.in. chromowanie, cynkowanie, cynowanie czy złocenie.
  • Gięcie - Jest metodą obróbki metalu, której celem jest jego odkształcenie bez zmiany grubości przekroju poprzecznego. Wykonuje się je na zimno bądź też po uprzednim rozgrzaniu metalu. Wyróżnia się gięcie: kuźnicze oraz tłocznicze.
  • Metalurgia - Jest nauką o metalach, której przedmiotem badania jest obrabianie rud metali aż do wykonania procesu końcowego - np. kabla, kształtownika, profilu i tym podobnych. Obecnie metalurgia to również jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu.
  • Nakrzemowywanie - Jest dyfuzyjną metodą obróbki metalu polegającą na nasycaniu powierzchni obiektów stalowych z wykorzystaniem krzemu. Nakrzemowana stal jest bardziej odporna na działanie kwasów oraz wysokie temperatury i żar.
  • Nasiarczanie - Termiczna metoda obróbki metalu, która polega na nasycaniu powierzchni stalowych z wykorzystaniem siarki. Wzbogacona siarką stal zyskuje właściwości ślizgowe, ma zwiększoną wytrzymałość zmęczeniową i jest mniej podatna na korozję.
  • Obróbka cieplna - Jest rodzajem obróbki metalu prowadzonej w wyższych temperaturach. Metal podgrzewa się do określonej temperatury, by łatwiej nadać mu pożądany kształt czy pokryć go warstwą zabezpieczającą. Procesy związane z tą odmianą obróbki to m.in. wyżarzanie, hartowanie, czy przesycanie.
  • Obróbka metali - Jest ogółem procesów technologicznych, które służą zmianie kształtów, wymiarów bądź właściwości fizycznych czy chemicznych metali. Możemy wyróżnić m.in. obróbkę skrawaniem, cieplną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną.
  • Obróbka plastyczna - Przy tym typie obróbki pożądane własności elementów metalowych uzyskuje się dzięki odkształceniu plastycznemu. Ten typ obróbki można prowadzić na zimno lub gorąco. Odmiany to m.in. walcowanie, gięcie czy kucie.
  • Obróbka skrawaniem - To rodzaj obróbki metali polegający na kształtowaniu elementów metalowych z wykorzystaniem narzędzi skrawających. Przykładowymi formami obróbki skrawaniem są toczenie, struganie, frezowanie czy też szlifowanie.
  • Rury bez szwu - Są wyrobem metalowym wytwarzanym metodą wydziurowania wyrobu o pełnym przekroju - np. wlewki, kęsa bądź też pręta. Z takiego prefabrykatu poprzez walcowanie lub wyciskanie powstaje rura, która dalej może być np. ciągniona. Można je również wykonać metodą odśrodkową.
  • Rury ze szwem - Są wywarzane bądź kształtowane z wykorzystaniem walcowanych wyrobów płaskich na zimno bądź też gorąco. Są wykorzystywane szeroko jako elementy konstrukcji budowlanych, jak również w dźwigach, samochodach i wielu innych miejscach.
  • Stal surowa - Jest stopem żelaza, który nie jest produktem redukcji bezpośredniej. Zawiera nie więcej niż 2% węgla.
  • Stalowy profil MSH - To pusty profil budowlany walcowany metodą na gorąco. Może mieć przekrój okrągły, kwadratowy bądź prostokątny. Tego typu profile są wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne rozlicznych konstrukcji stalowych - m.in. w budownictwie.
  • Szlifowanie - Rodzaj obróbki skrawaniem wykonywanej metodą ścierną. Szlifowanie realizowane jest za pomocą materiałów takich jak, między innymi: osełka, ściernica czy taśma ścierna. Wykonuje się je zarówno przy obróbce narzędzi hartowanych, jak i przy obróbce wykończeniowej dla nadania powierzchni metalowej odpowiedniej struktury.
  • Tłoczenie - Jest formą obróbki plastycznej na zimno bądź gorąco, która obejmuje między innymi cięcie oraz kształtowanie metalowych blach oraz taśm. Najczęściej proces ten odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych pras.
  • Walcowanie - Jest sposobem kształtowania plastycznego materiałów metalowych poprzez ich umieszczenie między obracającymi się walcami, rolkami, taśmami bądź narzędziami płaskimi. To podstawowa metoda kształtowania stosowana m.in. w hutnictwie. Można je wykonywać zarówno na zimno, jak i gorąco.
  • Wlewka - To wyrób stalowy, który przeznaczony jest do obróbki poprzez walcowanie, kucie, wyrób rur bez szwu. Utrzymuje się go poprzez wlanie ciekłej stali do wlewnicy.
  • Wyroby płaskie - Są typem wyrobów metalowych o prostokątnym przekroju i szerokości, która znacznie przewyższa grubość. Wyroby płaskie mogą mieć postać kręgów lub prostych odcinków. Zalicza się do nich również wyroby o powierzchni z reliefem uzyskanym np. przez walcowanie.