Kosmetyka to szeroka branża, w ramach której wykonywanych jest mnóstwo zabiegów. W związku z tym, że cały czas znajduje się na etapie rozwoju, pojawiają się coraz to nowsze kuracje. Kuracje, dzięki którym można odzyskać atrakcyjny wygląd - pozbyć się niedoskonałości ciała, poprawić jego kondycję oraz zrelaksować się i odprężyć.

Masz wrażenie, że Twoja wiedza dotycząca branży kosmetycznej nie jest jeszcze pełna? Chcesz wiedzieć jak najwięcej o dostępnych zabiegach - ich przebiegu, sposobie działania czy efektach? Z myślą o osobach zainteresowanych szeroko pojętą kosmetyką powstał słownik najważniejszych pojęć. Dzięki niemu takie określenia jak endermologia, laser frakcyjny, sebum, substancje hydrofilowe, okluzja itp. przestaną skrywać tajemnice.

Słownik

  • Antyoksydanty - Substancje o właściwościach przeciwutleniających, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Opóźniają proces starzenia skóry, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Stanowią składnik wielu kosmetyków.
  • Aromaterapia - Kuracja polegająca na wykorzystaniu właściwości olejków eterycznych. Wprowadzane poprzez skórę lub wziewnie poprawiają samopoczucie, działają odprężająco.
  • Cellulit - Defekt skórny w postaci nierówności i uwypukleń, który pojawia się na udach, brzuchu, pośladkach czy ramionach. Powstaje głównie u kobiet jako efekt zawirowań hormonalnych powodujących zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych.
  • Depilacja - Zabieg polegający na usunięciu zbędnego owłosienia. Depilacji poddawane są nogi (łydki + uda), okolice bikini, pachy. W gabinetach zabieg można przeprowadzić laserowo, woskiem lub pastą cukrową.
  • Emolient - Substancja zaliczana do składników fazy olejowej kosmetyku. Jej działanie polega na zmiękczaniu, wygładzaniu oraz natłuszczaniu skóry lub włosów. Stosowana często w kosmetykach dedykowanych dla osób z bardzo suchą skórą.
  • Endermologia - Masaż podciśnieniowy, którego celem jest oddziaływanie na tkankę łączną skóry. Stosowany w celu wyszczuplenia, redukcji cellulitu, wymodelowania sylwetki. Jest zabiegiem nieinwazyjnym.
  • Epilacja - Zabieg usuwania włosków wraz z cebulką. Pozwala osiągnąć długotrwałe efekty gładkiej skóry. Zmniejsza ryzyko wrastania owłosienia i podrażnień. Najbardziej nowoczesną odmianą epilacji jest fotoepilacja.
  • INCI - Ujednolicona nomenklatura składników kosmetycznych, która obowiązuje na terenie krajów UE. Wszystkie składniki wymienione na opakowaniu według tego nazewnictwa podawane są w kolejności udziału procentowego.
  • Koktajl odżywczy - Specjalna kompozycja składników odżywczych stosowana w zabiegach kosmetycznych np. mezoterapii. W ramach koktajlu odżywczego substancje dobierane są adekwatnie do istniejącego problemu.
  • Kolagen - Białko skóry właściwej odpowiadające za budowę włókien podporowych skóry. Osłabienie i przerwanie włókien doprowadza do powstawania zmarszczek, rozstępów. Działa uelastyczniająco i zapobiega wiotczeniu skóry.
  • Laser frakcyjny - Zaawansowane urządzenie o szerokim zastosowaniu wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej. Pozwala na redukcję rozstępów, trądziku, przebarwień, zmarszczek, zmniejszenie widoczności blizn, poprawę jędrności skóry.
  • Lipoliza iniekcyjna - Zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w sposób mniej inwazyjny w porównaniu z liposukcją. Istotą zabiegu jest wstrzyknięcie pod skórę specjalnej substancji odpowiadającej za rozbicie komórek tłuszczowych.
  • Manicure - Zabieg pozwalający na profesjonalną pielęgnację dłoni. Uwzględnia m.in. usuwanie skórek, kształtowanie paznokci, masaż dłoni, malowanie paznokci.
  • Mezoterapia - Zabieg polegający na dostarczeniu skórze koktajlu odżywczego. Zabieg wykonuje się bezigłowo (za pomocą ultradźwięków) lub igłowo (poprzez bezpośrednie iniekcje). Działa wszechstronnie, m.in. likwidując zmarszczki, zmniejszając widoczność cellulitu, zwalczając nadmierne wypadanie włosów.
  • Mikrodermabrazja - Bezinwazyjny zabieg polegający na złuszczaniu martwych komórek naskórka urządzeniem ze specjalną głowicą. Pomaga zlikwidować trądzik, rozstępy, płytkie zmarszczki. Wygładza skórę.
  • Okluzja - Cienka warstwa, którą pokrywa się skóra po aplikacji kosmetyku. Zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody. W kosmetykach okluzja ma charakter lipofilowy.
  • Osocze bogatopłytkowe - To główny składnik kuracji, której celem jest m.in. odmłodzenie i regeneracja skóry. Zawiera liczne czynniki wzrostu stymulujące syntezę kolagenu i elastyny. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polega na skórnych iniekcjach.
  • Pedicure - Zabieg pielęgnujący stopy i paznokcie. Obejmuje m.in. usunięcie zgrubiałego naskórka z pięt, wyrównanie paznokci oraz pomalowanie ich lakierem. W przypadku pedicure leczniczego możliwe jest także usunięcie nagniotków/modzeli.
  • Peeling chemiczny - Zabieg polegający na silnym złuszczeniu martwych komórek naskórka. Istotą kuracji jest nałożenie odpowiednich substancji o właściwościach złuszczających (np. glikol, kwas migdałowy). Efektem jest odnowa naskórka oraz pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.
  • Rozstępy - Defekt kosmetyczny w postaci prążków pojawiających się na skórze. Są wynikiem nadmiernego rozciągania skóry, co powoduje rozrywanie włókien kolagenowych. W fazie zapalnej przybierają kolor fioletowo-czerwony, a w fazie bliznowacenia - stają się perłowe.
  • Sebum - Tłuszcz skórny wydzielany przez gruczoły łojowe. W jego skład wchodzą glicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, cholesterol. Intensywność wydzielania łoju zależy m.in. od wieku.
  • SPA - Zabiegi z wykorzystaniem wody (np. sauna, jacuzzi, masaże wodne, kąpiele wodne), których celem jest poprawa jakości skóry oraz odprężenie. Idea SPA uwzględnia holistyczne podejście do zdrowia.
  • Strefa T - Obszar na skórze twarzy, który ma tendencję do nadmiernego błyszczenia i świecenia z uwagi na wzmożoną ilość wydzielanego sebum. Obszar obejmuje czoło, nos i jego płatki oraz brodę.
  • Teleangiektazja - Pajączki naczyniowe, które stanowią objaw poszerzonych naczyń krwionośnych. Występują m.in. u kobiet w ciąży, osób pomiędzy 18. a 35. rokiem życia oraz pomiędzy 50. a 60. rokiem życia.