Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

3 terminy składania PIT w 2016 roku
W zależności od rodzaju zeznania PIT masz trzy terminy, które obowiązują w 2016 roku, na ich złożenie w US. Jakie? Dowiedź się na pkt.pl
Zewnętrzne biuro rachunkowe – księgowość w rękach profesjonalistów
Decydując się na usługi biura rachunkowego, mamy pewność, że wszelkie formalności zostaną dopilnowane przez profesjonalistów. To świetne rozwiązanie dla firm.
Rachunkowość w rękach specjalisty. Biuro rachunkowe
Podczas prowadzenia własnej firmy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. - pkt.pl
Jak dobrze wybrać biuro księgowe
Wybierając biuro rachunkowe warto zwrócić uwagę na zakres i cenę świadczonych usług, a także na posiadane doświadczenie i lokalizację firmy księgowej.
Biuro rachunkowe – pomoc w kontrolowaniu finansów
Biuro rachunkowe, czym się zajmuje i jakie wybrać. Podpowiadamy, jakie warunki powinna spełniać placówka zajmująca się obsługą księgową przedsiębiorców i klien
Praca poza krajem, a rozliczanie podatków
Podatki odprowadzane w związku z pracą poza granicami Polski można rozliczać na dwa sposoby. Dowiedź się w jaki sposób. Czytaj na pkt.pl
Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?
Wybór doradcy podatkowego dla firmy powinniśmy opierać na kilku istotnych kryteriach. Po pierwsze upewnij się, że posiada on wpis na oficjalną listę doradców.
Zoptymalizuj koszty, postaw na współpracę z biurem rachunkowym.
Prowadzenie księgowości może okazać się dużym wyzwaniem, nawet dla firmy niewielkich rozmiarów. - przeczytaj artykuł na pkt.pl

Rankingi

Znajdź najlepsze biura rachunkowe