Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się biuro rachunkowe, kim jest księgowa, a kim biegły rewident? Na co zwracać uwagę wybierając podwykonawcę do spraw finansowych? Jakie certyfikaty i ustawy obowiązują w danym zawodzie? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej kategorii działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną biurom rachunkowym i usługom związanym z finansami, czyli księgowym i biegłym rewidentom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najczęściej ocenianych czy polecanych biur rachunkowych w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze informacje z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru księgowej czy biura rachunkowego. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i niezbędne dokumenty czy formularze.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy świadczący usługi w na rzecz osób fizycznych organizacji, instytucji czy firm i  innych podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, księgowości oraz spraw kadrowych.

Biura rachunkowe mają na celu wspomagać w poruszaniu się w meandrach prawa, rozporządzeń, ustaw i innych wymagań względem prowadzących działalność na rynku. Obowiązki biura rachunkowego określane w umowie ze zleceniodawcą opierają się na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych, podatkowych czy postępowań w urzędach (jak US czy ZUS) oraz doradztwie.

Wybierają biuro rachunkowe, trzeba pamiętać o istotnych wyznacznikach wpływających na doświadczenie, rzetelność i uczciwość firmy, z którą chcemy związać swoje sprawy finansowe i kadrowe. Ważne jest aby wybierać biura sprawdzone z odpowiednim doświadczeniem.

Księgowa

Księgowość zwana inaczej buchalterią opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które zawierają informacje o wpływach i wydatkach, a także transakcjach czy innych zjawiskach gospodarczych podejmowanych przez dany podmiot, które mają wpływ na stan majątkowy firmy, przedsiębiorstwa czy instytucji.

10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Teraz ewidencjonowanie procesów (księgi rachunkowe i podatkowe), sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych czy doradztwo może uprawiać każdy, kto spełnia trzy warunki formalne: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany, posiada ubezpieczenie OC.

Niemniej profesjonalni księgowi to w większości osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz stosownymi certyfikatami i doświadczeniem. Współpracując z takimi księgowymi zyskujesz gwarancje dobrze wykonanych obowiązków i spokój o swoje sprawy finansowo-rachunkowe.

Biegły rewident

Biegły rewident (zwany audytorem) zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Jego kompetencje i obowiązki, a także inne wyznaczniki ściśle określa Ustawa o rachunkowości.

Celem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta jest pisemna opinia i raport o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym badanej jednostki. Badania te prowadzone są według określonych prawideł i z użyciem odpowiednich metod.

Tytuł biegłego rewidenta podlega ochronie prawnej, a osoba wykonująca ten zawód musi posiadać określone uprawnienia zawodowe i wysokie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę. Nadanie tytułu odbywa się zgodnie z trybem określonym w Ustawie o biegłych rewidentach, a potwierdzeniem uprawnień zawodowych jest wpis do Rejestru Biegłych Rewidentów, który podlega Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Artykuły

Doradca podatkowy - w czym może pomóc?
Dowiedz się, w czym pomoże Ci profesjonalny doradca podatkowy. Potrzebujesz pomocy księgowej? Wybierz najlepsze biuro rachunkowe za pomocą wyszukiwarki firm.
Zasady rejestracji własnej firmy
Wielu z nas marzy o działalności gospodarczej, ale powstrzymują nas obawy. Czy założenie firmy jest trudne? Czy wymaga fachowej wiedzy? Sprawdź, jakie to łatwe.
Kwota wolna od podatku. Konsultacje Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie podwyższania kwoty wolnej od podatku PIT. Pierwszy krok w stronę zmian, został wykonany.
Polska gospodarka według Komisji Europejskiej
Polska będzie jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE. Deficyt finansów utrzyma się na zakładanym poziomie.Czytaj opinie Komisji Europejskiej na pkt.pl
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Przekonaj się, jak łatwo wybrać rzetelne biuro rachunkowe. Skorzystaj z opinii klientów i sprawdź informacje o firmach w Rankingu biur rachunkowych aleRanking.
Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć inwestorzy?
Ulgi podatkowe dla inwestorów mogą przyciągać firmy, które zachęcone obniżeniem lub zwolnieniem z podatku decydują się na wybór danej lokalizacji na inwestycję.
Kontrola podatkowa? Nie ma się czego bać, ale warto zadzwonić po wsparcie
Wizyta urzędników w naszej firmie nie musi wiązać się ze stresem. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy się na kontrolę podatkową. Pomogą specjaliści.
Poznaj zalety współpracy z biurem rachunkowym
Prowadzenie księgowości własnej firmy to trudne i czasochłonne zadanie. Lepiej powierzyć ją profesjonalistom.

Znajdź najlepsze biura rachunkowe