Złamanie żebra – co robić?

Złamanie żebra – co robić?

Żebra chronią najważniejsze narządy, takie jak serce i płuca. Jeśli dojdzie do urazu żeber, należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza, by uniknąć przykrych konsekwencji. Dowiedz się, ile par żeber ma człowiek i sprawdź, jak rozpoznać objawy złamania.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy najczęściej dochodzi do złamania żebra?

Do złamania żeber dochodzi zwykle pod wpływem ucisku, upadku lub mocnego uderzenia, np. w czasie wypadku komunikacyjnego. Czasami osoba udzielająca pierwszej pomocy, która nie ma doświadczenia, może nieumyślnie doprowadzić do uszkodzenia. Niekiedy zdarza się, że w wyniku bardzo silnego skurczu mięśni oddechowych dochodzi do złamania żebra przez kaszel lub kichnięcie. Szczególnie osoby starsze są narażone na urazy klatki piersiowej.

Jak rozpoznać złamanie żebra?

Złamanie żebra objawia się przede wszystkim bólem występującym podczas wdechu lub pod wpływem uciskania miejsca urazu, a także pojawieniem się nagłych duszności. Nie możemy wtedy w ogóle poruszać klatką piersiową, a dolegliwości odczuwamy zazwyczaj dopiero po kilku godzinach od złamania.

Złamanie jest szczególnie niebezpieczne, jeśli pojawią się powikłania. Należy pamiętać, że tego typu urazy mogą powodować poważne konsekwencje – przeciętny człowiek ma dwanaście par żeber, które ochraniają najważniejsze narządy układu oddechowego i krążenia, czyli serce i płuca. Istnieje zagrożenie, że złamane żebro podrażni te narządy lub nerwy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia płuca, może pojawić się odma podskórna, gdy do śródpiersia dostanie się powietrze, a w wyniku uszkodzenia wątroby lub śledziony może dojść nawet do krwotoku.

Diagnostyka i pierwsza pomoc

By uśmierzyć ból, warto zadbać o zimne okłady. Następnie należy założyć opaskę uciskającą klatkę piersiową – do jej wykonania potrzebny będzie elastyczny bandaż. Po założeniu opaski należy unieruchomić rękę poszkodowanego. Najważniejsze jednak, by jak najszybciej zgłosić się do szpitala w celu wykonania badania diagnostyki obrazowej.

Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu lekarz lokalizuje miejsce pęknięcia lub przemieszczenie się żeber. W postawieniu właściwej diagnozy istotne jest dokładne badanie fizykalne, które potwierdzi uraz, a w razie wątpliwości należy po kilku dniach powtórzyć RTG klatki piersiowej.

Jak leczyć złamanie żebra?

Gdy nie doszło do przemieszczenia odłamów kostnych, leczenie prostych złamań przebiega pod kontrolą lekarza – należy zażywać środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach lekarz może zlecić przyjmowanie antybiotyku. Chory powinien wykonywać ćwiczenia oddechowe i inhalacje.

Jak długo boli złamanie żebra? Leczenie wymaga sporej cierpliwości i może trwać nawet 2 miesiące. Poszkodowany może wtedy odczuwać ból, dlatego zaleca się unikanie wszelkiej aktywności fizycznej. Jeśli kilka żeber uległo złamaniu i działanie leków nie jest wystarczające, można zastosować blokadę nerwów międzyżebrowych. W przypadku złamania żebra z przemieszczeniem i uszkodzenia narządów niezbędne jest leczenie operacyjne.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (9)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz