Artykuł sponsorowany

Zawody o podwyższonym ryzyku – dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Zawody o podwyższonym ryzyku – dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Regularne badanie wzroku powinien wykonywać każdy dorosły człowiek. Choć to właśnie oczy są oknem na świat każdego z nas, to większość osób w ogóle zapomina o wykonywaniu badań. Mimo że coraz więcej osób boryka się z takimi dolegliwościami jak zmęczenie, łzawienie, zaburzania wzroku czy zaczerwienienia oczu to problemy te są ignorowane. Zgodnie z zaleceniami badania okulistyczne powinny być wykonywane raz na dwa lata, jednakże częstotliwość wizyt u okulisty zależna jest od wielu aspektów. Przede wszystkim znaczenie ma fakt, w jakim wieku jesteśmy, a także czy mieliśmy bądź nadal mamy problemy ze wzrokiem. Ponadto na wady wzroku bardziej narażone są osoby starsze, w związku z czym okulistę powinny odwiedzać nieco częściej. W tym miejscu należy dodać, że rozwijające się wady wzroku z czasem mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

 
Częstsze badania wzroku powinny wykonywać również osoby chorujące na cukrzycę. Ta grupa osób jest bowiem bardziej narażona na występowanie takich chorób jak zaćma lub jaskra czy też zmiany na dnie oka. W przypadku chorujących na cukrzycę ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, ponieważ to właśnie ma wpływ na opóźnienie procesu choroby, a nawet może wcale nie dopuścić do powstania wady wzroku. Kolejna grupa, która również powinna częściej odwiedzać okulistę, to osoby borykające się z chorobami tkanki łącznej - choroby reumatyczne czy choroby naczyń, a także choroby związane z układem nerwowym oraz choroby nowotworowe.


Na choroby związane ze wzrokiem szczególnie narażone są osoby pracujące przy komputerze - mowa między innymi o informatykach, grafikach komputerowych, programistach czy też dziennikarzach. Dolegliwości związane ze wzrokiem pojawić się mogą zwłaszcza wówczas, gdy nie są spełnione warunki zabezpieczające wzrok przed zmęczeniem. Wśród czynników powodujących zmęczenie oczu wymienić można między innymi zbyt niskie lub też zbyt wysokie natężenie światła, migoczące źródła światła, długotrwały wysiłek wzrokowy czy też niewłaściwe ustawienia pola pracy wzrokowej. Osoby pracujące przy komputerze powinny wykonywać badania wzroku częściej niż co dwa lata. Badania okulistyczne wykonywane są również w optyk-debica.pl. W przypadku zalecenia przez okulistę noszenia okularów do pracy przy komputerze, należy pamiętać, że powinny być one dobrane indywidualnie, a przy tym z uwzględnieniem wieku i wymagań pracownika oraz warunków na stanowisku pracy.


Wizyta u okulisty nie musi być nieprzyjemną koniecznością. Badanie rozpoczynane jest od wywiadu. Wówczas lekarz okulista pyta o przyczynę wizyty. Pacjent powinien poinformować o wszelkich niepokojących go objawach, a także ewentualnych przebytych chorobach czy operacjach. Okulista powinien również wiedzieć, czy osoby z najbliższej rodziny chorowały na zaćmę bądź też jaskrę, wówczas można wykluczyć uwarunkowania genetyczne. Podczas wizyty lekarz kontroluje ostrość wzroku, pole widzenia, a także widzenie barw. Badania wykonywane są komputerowo bądź też z wykorzystaniem tablic Snellena. W przypadku stwierdzenia wady wzroku, okulista dobierze właściwe szkła korekcyjne. Odpowiednie szkła oraz oprawki pacjent może wybrać w optyk-debica.pl.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz