Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – sprawdź, jak je łagodzić

Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – sprawdź, jak je łagodzić
Nieprawidłowości związane z napięciem mięśniowym bardzo często zdarzają się u niemowląt. Nie powinno to jednak dla rodziców stać się powodem do paniki. Dzięki szybkiej reakcji na zaobserwowane objawy i wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmożone napięcie mięśniowe można nie tylko łagodzić, ale i zlikwidować.

Napięcie mięśniowe u noworodków

Tuż po urodzeniu dziecko badane jest przez neonatologa według skali Apgar. Jednym z elementów tego badania jest ocena napięcia mięśniowego. Zdarza się, że mięśnie noworodka są nadmiernie napięte lub zbyt wiotkie – w takim wypadku lekarz kieruje malucha na badania do specjalisty neurologa. Nie zawsze jednak już w tym momencie można zdiagnozować problem. Często objawy pojawiają się u dzieci na późniejszych etapach rozwoju, nawet u tych, które w skali Apgar otrzymały 10 punktów.

Przyczyny i objawy

Wzmożone napięcie mięśniowe związane jest z układem nerwowym. Wysyłane przez mózg impulsy nerwowe trafiają do mięśni. Zanim jednak do tego dojdzie, taki impuls musi pokonać kolejne szczeble układu nerwowego. Z racji tego, że w pierwszych miesiącach życia te struktury nie są jeszcze u dzieci całkowicie sprawne, impulsy przebiegają przez nie w zwolnionym tempie, a kora mózgowa przestaje je kontrolować. Może niedostatecznie je hamować, czego objawem jest właśnie wzmożone napięcie mięśniowe. 

Podstawowymi symptomami wzmożonego napięcia są mocno zaciśnięte piąstki u niemowlaków, których nie otwierają nawet podczas zabawy czy kąpieli lub stale skrzyżowane nóżki. Można też zaobserwować napięcie jednej strony ciałka, prawej lub lewej, albo odginanie do tyłu główki w czasie leżenia na plecach lub na boku. W trakcie leżenia malca na plecach jego ciało może kształtem przypominać literę C. Jeśli zaobserwuje się takie objawy u swojej pociechy, należy niezwłocznie udać się do neurologa, który w razie potrzeby skieruje nas na rehabilitację.

Łagodzenie poprzez ćwiczenie

Z pomocą fizjoterapii można wyrównać napięcie mięśniowe. Celem rehabilitacji jest korekta asymetrii w ruchach i postawie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przyzwyczajają mięśnie do prawidłowego położenia i funkcjonowania. Te z kolei przesyłają informację do mózgu, który zapamiętuje poprawne ruchy. Utrwala się w ten sposób wzorce ruchowe. 

Najczęściej stosowane są dwie metody rehabilitacji. Pierwsza to ogólnorozwojowa metoda NDT (skrót od Neuro Development Treatment), nazywana również metodą Bobathów. Polega na wykonywaniu z dzieckiem ćwiczeń pozycji i ruchów, które powinny pojawiać się na danym etapie rozwoju, takich jak siadanie czy wstawanie. Drugą metodą jest tak zwana metoda Vojty. Stosuje się ją poprzez ucisk różnych punktów na ciele, aby pobudzić mózg do prawidłowego funkcjonowania. Jest ona bardzo skuteczna, jednak bywa bolesna. Obie metody można ze sobą łączyć poprzez wybór elementów, które przynoszą najlepsze efekty w przypadku naszego maleństwa.

Wzmożone napięcie mięśniowe wymaga od rodziców regularnego zabierania dziecka na rehabilitację pod okiem specjalisty. Jednak muszą oni także kilka razy dziennie wykonywać ćwiczenia, które zleci rehabilitant. Najlepszym sposobem na łagodzenie problemu będą proste ćwiczenia przypominające zabawę i wszystko to, co pobudza naszą pociechę do ruchu, czyli odpowiednio dobrane do wieku zabawy i zabawki. Rodzice powinni też pamiętać, że ich pieszczoty i czuły dotyk również są kluczowymi elementami prawidłowego rozwoju ich dziecka.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (7)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Zajmujemy się sprzedażą najwyższej jakości aparatury medycznej. Posiadamy wieloletnie doświadczenie...
Posiadamy szeroką ofertę produktów oraz sprzętów medycznych. Dysponujemy między innymi sprzętem...