Artykuł sponsorowany

Wszystko o zawodzie optyka

Wszystko o zawodzie optyka

Wady wzroku są bardzo popularną chorobą cywilizacyjną. Wiele czynników negatywnie wpływa na stan naszego widzenia. Zawód optyka jest niezwykle potrzebny i przyszłościowy. Czym zajmuje się optyk? Gdzie może pracować? Jakie powinien mieć wykształcenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Optyk – zakres wykonywanych prac

Optyk zajmuje się dopasowaniem, wykonaniem, naprawą oraz wymianą okularów. Z usług optycznych każdego dnia korzysta miliony Polaków. Do zadań optyka okularowego należy m.in. wytwarzanie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Optyk, na podstawie recepty wystawionej przez okulistę, dobierze i wykona okulary korekcyjne. Udając się do optyka, konieczna jest wcześniejsza wizyta u okulisty, bowiem optyk samodzielnie nie zajmuje się diagnostyką wad wzroku. Jedyne badanie, jakie może wykonać optyk, to komputerowe badanie wzroku, które jest pomocne w procesie doboru odpowiednich szkieł lub soczewek.

Optyk – miejsce pracy

Jedną z opcji, jaką mają do wyboru optycy, jest możliwość pracy w firmie produkującej okulary i sprzęt optyczny. Wielu optyków pracuje w salonach optycznych, gdzie zajmują się sprzedażą okularów, soczewek i akcesoriów okularowych. Jedną z najpowszechniejszych form pracy optyków jest samozatrudnienie – optycy otwierają własne zakłady optyczne i pracują na własny rachunek. Średnie wynagrodzenie optyka zatrudnionego na etat szacuje się na ok. 2,5-3 tys. zł. Na większe zarobki mogą liczyć właściciele własnych zakładów, ale muszą liczyć się z tym, że koszty otwarcia salonu są dość wysokie. Zakup profesjonalnego sprzętu pomiarowego i wyposażenia salonu to ok. 100 tys. zł.

Jak zostać optykiem?

Optykiem można zostać już po ukończeniu technikum o odpowiednim profilu i uzyskaniu tytułu zawodowego lub dyplomu mistrza w zawodzie. Innym prostym rozwiązaniem jest ukończenie szkoły policealnej w tym kierunku, dzięki której zdobędzie się uprawnienia do wykonywania zawodu. Najlepsze kwalifikacje i szeroką wiedzę bez wątpienia zdobywa się na studiach na kierunku optyki, gdzie można zdecydować się na specjalność optyki okularowej lub inżynierii optycznej. Wyższe wykształcenie z pewnością jest dużym atutem i sposobem na wyrobienie sobie dobrej marki powiedział specjalista z firmy www.optykbialystok.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz