Artykuł sponsorowany

Uzależnienie od leków – kiedy zamiast się leczyć, zaczynamy sobie szkodzić

Uzależnienie od leków – kiedy zamiast się leczyć, zaczynamy sobie szkodzić

Leki można dziś kupić już nie tylko w aptece, ale też w każdym sklepie spożywczym, markecie czy nawet na stacji benzynowej. Dodatkowo w świecie prezentowanym w reklamach na każde schorzenie, ból czy problem z nastrojem pomaga odpowiednia tabletka. Łatwo jest ulec tej narracji, sięgając po coraz to nowsze medykamenty. Niestety zdarza się, że od leków się po prostu uzależniamy – a wtedy, zamiast sobie pomagać, zaczynamy wyniszczać własny organizm.

Jak to się zaczyna?

Uzależnienie od leków, to bardzo poważny i podstępny problem. W końcu środki, które zaczynamy zażywać nałogowo, z zasady mają pomagać nam walczyć z różnymi chorobami. Sprawę utrudnia to, że medykamenty są dziś bardzo łatwo dostępne – w każdej chwili i niemal w każdym miejscu jesteśmy w stanie kupić jakieś tabletki, nie potrzebując żadnej recepty. Leki są sprzedawane nawet osobom nieletnim. Często przyjmowane są środki przeciwbólowe. Najpierw sięgamy po nie, ponieważ rzeczywiście odczuwamy dolegliwości bólowe, z czasem jednak nie wyobrażamy sobie życia bez tabletek, które stopniowo wyniszczają nasz organizm. Kiedy nałóg się rozwija, chory przyjmuje coraz większe dawki, bo te, których używał na początku, przestają dawać pożądany efekt. Może to ostatecznie prowadzić do przedawkowania leków, pojawienia się niebezpiecznych skutków ubocznych, uszkodzenia narządów - wątroby lub nerek. Oprócz uzależnienia od leków przeciwbólowych, kolejnym poważnym problemem może być też zażywanie leków nasennych przepisywanych na receptę. Leki nasenne z grupy benzodiazepin dłużej zażywane działają coraz słabiej, co wymusza zwiększanie dawek  - a w końcu i tak przestają one działać. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śmierci – zwłaszcza, kiedy osoba uzależniona połączy leki z alkoholem. Jeśli więc zachowanie kogoś z naszych bliskich zaczyna nas niepokoić, postarajmy się przekonać go, by odwiedził lekarza. Terapią uzależnienia od leków zajmuje się na przykład Byczyńska Danuta, spec. psychiatra z Bydgoszczy.

Co się dzieje z naszym organizmem, kiedy przedawkujemy leki?

Wpływ nałogowego przyjmowania leków na nasz organizm jest bardzo niebezpieczny i dotyczy zarówno sfery psychicznej, jak i somatycznej. Po odstawieniu leków występują objawy abstynencyjne – tak jak na detoksie. Pierwszym etapem uzależnienia, podobnie jak w przypadku alkoholu czy papierosów, jest uzależnienie psychiczne – czyli niepowstrzymana chęć sięgnięcia po kolejną tabletkę. Objawy uzależnienia fizycznego występują później – są wynikiem zwiększającej się tolerancji na dany środek i powodują zmiany w funkcjonowaniu naszych organów. Często pojawiające się objawy to zaburzenia czynności serca, oddychania, pracy układu trawiennego oraz zmiany ciśnienia.

Osoby podatne na uzależnienie

Pewne czynniki sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na uzależnienie od leków. Najczęściej w nałóg popadają kobiety po 35. roku życia. Lekomania występuje dość często w towarzystwie innych problemów i zaburzeń emocjonalnych – takich jak nerwice, zaburzenia lękowe, depresja czy psychoza.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz