Artykuł sponsorowany

Sprawdź, czy twoje dziecko dobrze słyszy! Im szybciej wykryta wada, tym łatwiej ją leczyć

Sprawdź, czy twoje dziecko dobrze słyszy! Im szybciej wykryta wada, tym łatwiej ją leczyć

Jak sprawdzić, czy nasze dziecko dobrze słyszy? Im maluch jest młodszy, tym trudniej zauważyć kłopoty ze słuchem. Tymczasem mogą być one powodem wielu innych kłopotów – nawet słabych ocen w szkole. Jak rozpoznać, że nasze dziecko może mieć wadę słuchu? Podpowiadamy, na jakie sygnały zwrócić uwagę u kilkumiesięcznych, kilkuletnich i nieco starszych dzieci. Radzimy, kiedy zabrać dziecko do laryngologa.

Tuż po przyjściu na świat

Badania słuchu wykonuje się dziś już u noworodków. Przy pomocy maleńkiej słuchawki wkładanej do ucha dziecka można sprawdzić, czy dziecko dobrze słyszy. W przypadku wykrycia wady, maleństwo od razu kierowane jest na dalszą diagnostykę. Tak wczesne badania słuchu są bardzo ważne, bo pozwalają wykryć wadę tuż po narodzeniu i skutecznie ją leczyć.

Zwróć uwagę na te sygnały

Wykrycie zaburzeń słuchu u kilkumiesięcznego dziecka jest bardzo trudne. Rodzice właściwie nie mają możliwości sprawdzenia, czy malec dobrze słyszy. Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, z pewnością jest brak reakcji dziecka na jakiś nagły, bardzo głośny dźwięk. W normalnych warunkach coś takiego powinno wystraszyć dziecko, wywołać jakąś silną reakcję – jeśli tak się nie stało, powinniśmy zabrać maleństwo do laryngologa. Diagnostyką chorób słuchu u niemowląt zajmuje się gabinet Lar-Med. NZOZ. Problemy ze słyszeniem znacznie łatwiej jest rozpoznać u kilkulatków. W przypadku dość częstego schorzenia, jakim jest wysiękowe zapalenie ucha, dzieci po prostu przestają reagować na nasze wołanie, nie słyszą, kiedy mówimy do nich po cichu, a oglądając ulubione bajki, podchodzą coraz bliżej do telewizora. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie u naszej pociechy, koniecznie zabierzmy ją do laryngologa. Problemy ze słuchem u dzieci nieco starszych mogą też powodować kłopoty w nauce – dziecko po prostu nie słyszy, co mówi do niego nauczyciel, przez co ma problem ze zrozumieniem tematu i ze skupieniem. To skutkuje słabszymi ocenami i problemami w komunikacji z rówieśnikami.

Obserwuj swoje dziecko

Każda zmiana w zachowaniu naszego dziecka powinna zwrócić naszą uwagę. Szczególnie, jeśli nagle towarzyski malec zamyka się w sobie. To może być oczywiście sygnał wielu różnych problemów, jednak jedną z przyczyn takiego zachowania mogą być właśnie problemy ze słuchem. Maluch nie słyszy tego, co mówią do niego koledzy, dlatego się od nich odcina. Warto też zwrócić uwagę na nagłe agresywne zachowanie dziecka – zwłaszcza, jeśli wcześniej chorowało na przeziębienie czy zapalenie ucha. Agresja, niepokój czy  podenerwowanie mogą być symptomami zaburzeń słuchu u dzieci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz