Artykuł sponsorowany

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku, mogą wybierać między okularami a  soczewkami kontaktowymi. Ponieważ różnica w ich użytkowaniu jest znaczna, wielu pacjentów ma wątpliwości i zastanawia się, który rodzaj korekcji będzie bardziej im odpowiadał. Choć wątpliwości dotyczące stosowania okularów i soczewek kontaktowych najlepiej rozwiać w gabinecie lekarskim, to pozostaje jeszcze kwestia wygody. Kiedy lepiej sprawdzą się okulary, a kiedy sięgnąć po soczewki kontaktowe?

Różnice między soczewkami kontaktowymi a okularami

Szeroka gama oprawek sprawia, że wiele osób korzystających na co dzień z okularów, uznaje je za element stylizacji. W każdym salonie optycznym, np. Salonie Optycznym Ewa Flesińska, można zakupić i zlecić wymianę oprawek. Nie ma zatem mowy o korzystaniu z niemodnych okularów – każda osoba, która wybrała taki rodzaj korekcji wady wzroku znajdzie coś dla siebie.

Okulary mają też sporo zalet, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • jednorazowy koszt zakupu,
  • brak przeciwskazań do ich noszenia – korzystać z nich mogą nawet dzieci.

Alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. W ostatnich latach ich popularność wzrosła. Osoby po nie sięgające zwracają uwagę przede wszystkim na wygodę ich noszenia. W odróżnieniu od okularów nie ma możliwości ich zachlapania, zgubienia czy ich stłuczenia. Ewentualne uszkodzenie soczewek, które może nastąpić np. przy ich zakładaniu, nie wiąże się z dużymi kosztami – produkty te są oferowane w korzystnych cenach.

Zaletami soczewek kontaktowych są także:

  • możliwość uprawiania w nich sportów, np. tenisa,
  • możliwość korzystania z okularów przeciwsłonecznych,
  • naturalny wygląd twarzy.

Z drugiej strony każde z tych rozwiązań ma swoje wady. Szkło w okularach można szybko stłuc – wystarczy chwila nieuwagi. Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, pamiętać trzeba też o ich regularnej wymianie, np. co miesiąc.

Czy soczewki kontaktowe i okulary mogą się uzupełniać?

Osoby, u których stwierdzono wadę wzroku, wcale nie muszą decydować się na jedno rozwiązanie – mogą stosować soczewki kontaktowe wymiennie z okularami. Ma to zresztą wiele zalet. Przykładowo na korcie tenisowym zdecydowanie lepiej sprawdzą się soczewki, bo bieganie z okularami na nosie jest mało wygodne i bezpieczne. Według specjalistów pacjenci, którzy na co dzień korzystają z soczewek, powinni je zdejmować na około dwie godziny przed snem. Wówczas warto sięgnąć po okulary, a to dlatego, że wada wzroku powinna być korygowana bez przerw.

Mimo że między okularami a soczewkami jest wiele różnic, to ich cel jest jeden – umożliwić pacjentom wyraźne widzenie na każdą odległość. To, którą metodę się zastosuje, jest indywidualnym wyborem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz