Artykuł sponsorowany

Soczewki indeksowane - czy warto w nie zainwestować?

Soczewki indeksowane - czy warto w nie zainwestować?
Wybór soczewek korekcyjnych do okularów zależy od wady wzroku pacjenta i przeznaczenia okularów. Szkła okularowe różnią się między sobą rodzajem materiału z jakiego są wykonane oraz przeznaczeniem, a w związku tym także wyglądem.


 

W wyborze odpowiednich szkieł może nam pomóc wykwalifikowany pracownik salonu optycznego (np. C-You z Lublina). W razie wątpliwości, powinien nam również wyjaśnić różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami szkieł korekcyjnych.


Ze względu na różnice w budowie można wyróżnić soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe.


Jednoogniskowe przeznaczone są do leczenia wady wzroku przy aktywności jednego typu (np. okulary do czytania). Soczewka tego typu stosowana jest głównie do korygowania tzw. starczowzroczności, czyli nadwzroczności pojawiającej się po 40-tym roku życia. Soczewki dwuogniskowe podzielone są na dwie części: górna przeznaczona jest do dali, natomiast dolna do bliży. Natomiast soczewki trzyogniskowe posiadają jeszcze trzecią część- środkową, która służy do pracy przy komputerze (odległość pośrednia).



Odmianą soczewek trzyogniskowych są ostatnio bardzo popularne soczewki progresywne z tzw. płynną ogniskową. Spełniają podobne zadanie, ale posiadają możliwość korekcji odległości pośrednich i są bardziej estetyczne, ponieważ wyglądają jak soczewki jednoogniskowe.


Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji soczewek, wyróżnia się soczewki mineralne, soczewki organiczne, soczewki o podwyższonym współczynniku załamania i soczewki poliwęglanowe.



Soczewki mineralne to tradycyjne soczewki szklane. Soczewki organiczne mają bardzo dobre własności optyczne, są lekkie i bardzo wytrzymałe. Soczewki o wyższym współczynniku załamania to także soczewki organiczne, jednak są o 40% cieńsze od standardowych. Soczewki poliwęglanowe natomiast odznaczają się bardzo dużą twardością i wytrzymałością mechaniczną.


Jeszcze 20 lat temu niewiele można było poradzić w kwestii grubości szkieł korekcyjnych. Osoby z dużą wadą wzroku zmuszone były nosić ciężkie okulary, z grubymi szkłami. Dzisiaj możemy zamówić u optyka (np. C-You z Lublina) cieńsze soczewki- indeksowane. Indeksowanie szkieł w dużym skrócie oznacza ich "odchudzenie". Soczewki wysoko indeksowane dzięki swoim parametrom są bardziej płaskie oraz zauważalnie cieńsze i lżejsze od soczewek wykonanych ze standardowego materiału optycznego. Indeksowane mogą być soczewki mineralne i organiczne. W przypadku mineralnych, im większy indeks, tym szkło jest cięższe i bardziej kruche. Wysokie indeksy powodują także pomniejszenie czynnego pola widzenia, co znaczy, że na obwodzie szkła widzenie jest mało wyraźne.



Wśród użytkowników okularów soczewki te cieszą się coraz większą popularnością, mimo że ich cena waha się w okolicach kilkuset złotych. Zamontowanie w oprawach soczewek indeksowych zwiększa estetykę okularów. Dzięki zastosowaniu tych soczewek, wiele osób z dużą wadą wzroku może normalnie funkcjonować w społeczeństwie, bez wstydzenia się własnego wyglądu. Właśnie takim osobom poleca się te soczewki. Może i jest to duży wydatek, jednak jest on jednorazowy. W końcu okularów nie kupujemy co trzy miesiące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz