Artykuł sponsorowany

Rodzaje wad wzroku, które można skorygować za pomocą okularów

Rodzaje wad wzroku, które można skorygować za pomocą okularów

Okulary są najczęściej stosowanym sposobem niwelowania wad wzroku. Cenione są przez pacjentów przede wszystkim ze względu na znacznie prostsze użytkowanie w stosunku do soczewek kontaktowych. Niektóre osoby traktują je także jako nieodłączny element ich wyglądu. Jakie dokładnie wady wzroku można korygować za pomocą okularów, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego lubimy nosić okulary

Osoby posiadające wady wzroku mają do wyboru stosowanie soczewek kontaktowych lub okularów ze szkłami korekcyjnymi. To na co się decydujemy zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Salonu Optycznego Pan Hilary w Łodzi: Obecnie wybór metody korekcji wad wzroku jest już indywidualną kwestią każdego pacjenta. Jeszcze jakiś czas temu stosowanie soczewek kontaktowych było po prostu dużo droższe niż stosowanie okularów, ale dziś ceny już się znacznie wyrównały, a jednocześnie okulary stały się dużo wygodniejsze w stosowaniu. Charakteryzują się niższą wagą, są wytrzymalsze i dzięki odpowiedniemu doborowi oprawek, mogą nawet poprawić nasz wygląd.

Krótko- i dalekowzroczność

Podstawowymi wadami wzroku korygowanymi za pomocą okularów korekcyjnych są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. W przypadku krótkowzroczności stosuje się soczewki o mocy minusowej, natomiast przy dalekowzroczności soczewki o mocy plusowej. W obu przypadkach, do prawidłowego doboru mocy szkieł niezbędna jest wizyta w gabinecie okulistycznym lub w salonie optycznym, który oferuje także wykonywanie pełnych badań okulistycznych, a nie jedynie komputerowe badanie wzroku. W tym celu okulista po przeprowadzeniu niezbędnych badań, będzie mógł porównać, w jaki sposób widzimy przy użyciu szkieł o konkretnej mocy.

Astygmatyzm

Inną bardzo często występującą wadą wzroku jest astygmatyzm. Wada ta jest spowodowana nieprawidłową krzywizną rogówki, przez co wpadające do niej promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie, tylko są załamywane i występują w dwóch płaszczyznach. W Przypadku lekkiego astygmatyzmu, który występuje u większości osób posiadających krótko- lub dalekowzroczność, nie ma konieczności ich korygowania, jednak jeśli astygmatyzm jest silniejszy, należy zastosować soczewki z cylindrami.

Prezbiopia (starczowzroczność)

U osób, które ukończyły 40 lat, bardzo często konieczne jest jednoczesne korygowanie daleko- i krótkowzroczności. Takie osoby mają bowiem jednocześnie problemy z  widzeniem do dali oraz z czytaniem i ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliży. W takich przypadkach należy stosować albo oddzielne okulary do czytania oraz do chodzenia na co dzień, albo okularów z soczewkami dwuogniskowymi, których górna część odpowiada za widzenie w dal, natomiast dolna za czytanie, albo nowoczesnego rozwiązania, czyli okularów z soczewkami progresywnymi. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz