Artykuł sponsorowany

Rodzaje usług protetycznych – uzupełnienia

Rodzaje usług protetycznych – uzupełnienia

Spoglądając na statystyki z łatwością możemy ocenić, że protetyka to dziedzina, z którą większość z nas się zetknęło bądź zetknie. Niestety Polacy nie dbają o zęby i jedyna nadzieja w dobrej jakości protezach. Już pojedyncze braki można uzupełnić, a prawdziwym majstersztykiem tej dziedziny są protezy całościowe, które perfekcyjnie zastępują cały zestaw zębów. Najważniejsze jest jednak, by były one nie tylko funkcjonalne, ale również naturalnie wyglądały.

Czym są uzupełnienia protetyczne?

Protetyka, wykonywana np. w olsztyńskiej pracowni protetyki stomatologicznej ASP Agaty Pulińskiej, to dziedzina zajmująca się m.in. wytwarzaniem uzupełnień tkanki zębowej. W zależności od zakresu leczenia takie uzupełnienia mogą całkowicie zastępować zęby lub niwelować ubytki. Wybór jest ogromny – do dyspozycji mamy np. wkłady, nakłady, implanty, korony, licówki i mosty. Ich dobór warto powierzyć specjaliście, który znając nasze preferencje oraz możliwości finansowe z pewnością doradzi najwłaściwszą opcję. Najlepsze z uzupełnień są nieodróżnialne od naturalnych zębów, a przy tym bardziej odporne. Sztucznemu zębowi niestraszna próchnica czy inne choroby, a dbanie o protezę nie jest dużo bardziej czasochłonne niż dbanie o naturalne zęby.

Przegląd typów uzupełnień protetycznych

  • Licówki – stosuje się je zazwyczaj do poprawy uśmiechu, czyli ze względów estetycznych. Licówki to wykonane z porcelany cieniutkie nakładki mocowane do płaskich powierzchni zębów. Dzięki licówkom możliwa jest też lekka korekta kształtu zębów czy ich ubytków.
  • Implanty – przy ubytkach całkowitych warto przemyśleć o zastosowaniu implantu. Montowane dzięki nim na stałe zęby mogą być traktowane jak naturalne. Nie sprawiają wiele problemów, nie utrudniają przeżuwania i są bezpieczne, dzięki czemu wielu pacjentów traktuje je jako docelowy rodzaj protezy.
  • Wkłady koronowo‐korzeniowe – składają się z dwóch części: korzeniowej, mającej formę sztyftu i umieszczanej w kanale korzenia po leczeniu kanałowym, oraz koronowej, wystającej, na której umieszcza się sztuczną koronę zęba. Stosuje się je tam, gdzie korona zęba jest mocno zniszczona lub po prostu złamana.
  • Korony – odpowiednio wykonane mogą służyć nawet kilkanaście lat. Technika ich tworzenia poszła mocno do przodu i obecna technologia pozwala na idealne dopasowanie korony do zęba. Całkowicie przykrywa ona uszkodzony ząb, ochrania go i wzmacnia zgryz.
  • Mosty – uzupełnienia protetyczne pozwalające na wypełnienie luk w łuku zębowym. Most, zgodnie ze swoją nazwą, przebiega zazwyczaj między dwoma zdrowymi zębami (filarowymi). Może być osadzony na zębach filarowych bądź implantach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz