Artykuł sponsorowany

Nowe sposoby na zawroty głowy

Nowe sposoby na zawroty głowy

Zawroty głowy nie są jednostką chorobową. Mogą mieć wiele przyczyn i być objawem wielu chorób. Są ostrzeżeniem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jedną z przyczyn zawrotów głowy może być choroba błędnika, nerwu przedsionkowo – ślimakowego lub ośrodków mózgu odpowiedzialnych za równowagę.

Jeśli ktoś mówi „kręci mi się w głowie”, nie zawsze wiadomo, co ma na myśli. Wiele osób określa w ten sposób migotanie przed oczami, trudności w utrzymaniu równowagi. Może to być również oczopląs, trudności w chodzeniu lub po prostu nudności. Czasami dolegliwości te powtarzają się dość często, wydawać by się mogło bez konkretnej przyczyny i są tak uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego nie można lekceważyć ataków zawrotów głowy lub dłuższego uczucia niestabilności. Trzeba koniecznie udać się do lekarza, by wykryć źródło problemu. W CM Luxmed można wykonać specjalistyczne badania ułatwiające diagnostykę zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

Diagnostyka

Posturografia dynamiczna jest badaniem pozwalającym na ocenę całego układ równowagi, który działa prawidłowo dzięki synchronicznemu współdziałaniu ze sobą: wzroku, błędnika (układu przedsionkowego), oraz receptorów czucia głębokiego znajdujących się w stopach, ale także w całych kończynach dolnych i tułowiu. Jest badaniem uzupełniającym dla podstawowej diagnostyki zawrotów głowy jaką jest VNG (videonystagmografia), oceniająca układ przedsionkowy w jego części obwodowej. Platforma posturograficzna jest urządzeniem, które w trakcie badania porusza się w dowolny sposób wymuszając korekcyjne ruchy ciała, zależne od całego układu równowagi. Wynik testu daje nam odpowiedź o stanie wszystkich części układu, a jednocześnie pozwala sprawdzić jakość korektywnych ruchów poprzez czasowy i energetyczny rozkład ruchu.      

Rehabilitacja 

Ustalenie rozpoznania przyczyn zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, a także przebieg i rodzaj choroby jest kluczowy dla ustalenia odpowiedniego typu rehabilitacji. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że niezależnie od pochodzenia zawrotów głowy, najskuteczniejszą metodą leczenia tych zaburzeń w formie przewlekłej jest rehabilitacja jako specyficzna forma fizjoterapii. Celem rehabilitacji ruchowej w zawrotach głowy jest pobudzenie mechanizmów wyrównawczych dzięki wykorzystaniu olbrzymiej plastyczności mózgu, poprzez mechanizm adaptacji i kompensacji.

Najczęściej stosuje się trening ruchowy również na platformie posturograficznej dzięki wbudowanemu systemowi treningowemu, który pomaga wprowadzać odpowiednie ćwiczenia i oceniać skuteczność prowadzonej terapii. Całość uzupełniona jest treningiem z fizjoterapeutą, a niekiedy specjalnymi manewrami wyzwalającymi. Cała rehabilitacja może trwać kilka tygodni i najczęściej daje bardzo dobre rezultaty w postać ustania dolegliwości, lub ich znacznego zmniejszenia.

Kolejną istotną rolą posturografii dynamicznej jest rehabilitacja osób w podeszłym wieku. Problem dotyczy coraz większej liczby osób, a wraz z wiekiem osłabieniu ulegają wszystkie elementy czuciowe i ruchowe, co jest przyczyną upadków i złamań. Szacuje się, że w przypadku osób starszych od momentu pojawienia się pierwszych zawrotów głowy w przeciągu kolejnych 6 miesięcy dochodzi na upadku. Dlatego też istotną rolę odgrywa rehabilitacja układu przedsionkowego, właśnie w tej grupie pacjentów. Wymagane jest też specjalne podejście do ćwiczeń usprawniających koordynację ruchową, oraz stabilność postawy.

Poza zaburzeniami równowagi pochodzącymi z błędnika, rehabilitacja ruchowa na platformie posturograficznej jest skuteczną metodą poprawiającą funkcjonowanie u osób z zaburzeniami ośrodkowymi takimi jak: udar, niedowłady, rehabilitacja po zabiegach operacyjnych, stwardnienie rozsiane, zaburzenia móżdżkowe.

Konsultacja medyczna: lekarz Tomasz Broda- laryngolog www.luxmedlublin.pl

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz