Artykuł sponsorowany

Nie tylko choroba Hashimoto. Kiedy trzeba zapisać się na wizytę do endokrynologa?

Nie tylko choroba Hashimoto. Kiedy trzeba zapisać się na wizytę do endokrynologa?

Endokrynolog to lekarz, który pomoże nam przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach hormonalnych. To właśnie do niego należy się zgłosić, kiedy mamy problemy z tarczycą, trzustką, jądrami, jajnikami lub przysadką mózgową – czyli z wszystkimi gruczołami produkującymi hormony. Objawy tych chorób bardzo trudno rozpoznać nie wiedząc, z czym mogą być powiązane – dlatego dziś podpowiadamy, kiedy warto zgłosić się do lekarza.

Choroba Hashimoto – niedoczynność tarczycy

Chorobą tarczycy, o której ostatnio sporo się mówi, jest choroba Hashimoto. To schorzenie, które powoduje niedoczynność tarczycy. Jego wykrycie jest bardzo trudne – choroba jest podstępna, a objawy bardzo niespecyficzne. Dlatego często nie zdajemy sobie sprawy, że wynikają one właśnie z niedoczynności tarczycy. Osoby z chorobą Hashimoto cierpią na ciągłe zmęczenie, senność, zaburzenia nastrojów, wypadanie włosów, zaparcia oraz problemy z przesuszająca się skórą. To typowo kobiece schorzenie często powoduje też zaburzenie miesiączkowania. Największym problemem osób chorych jest to, że – mimo wizyt u wielu lekarzy – objawy nie ustępują. Ginekolog leczy zaburzenia miesiączki, dermatolog suchą skórę, a problemy ze snem często zrzuca się na stres. Nie zwalcza się prawdziwej przyczyny problemów – tylko dobry endokrynolog połączy ze sobą wszystkie te objawy i pomoże nam poradzić sobie z niedoczynnością tarczycy. Fachową pomoc znajdziemy w Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów w Łodzi.

Nadczynność tarczycy

Innym problemem, którego leczeniem zajmują się endokrynolodzy w Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów, jest nadczynność tarczycy. Podobnie jak w przypadku choroby Hashimoto, rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne. Tak naprawdę postawienie diagnozy jest możliwe tylko po przeprowadzeniu badań klinicznych. Można ich jednak wymagać dopiero wtedy, kiedy chory trafia już do lekarza – tymczasem wiele osób latami żyje z tym schorzeniem nie wiedząc, że na nie cierpią. Charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy jest nerwowość. Poza tym osoby z nadczynnością tarczycy mają tendencję do łatwego wpadania w lęk, zdarza im się nagle płakać, często towarzyszą temu też problemy z koncentracją. Objawy nadczynności tarczycy bywają mylone z problemami psychicznymi – na przykład chorobą dwubiegunową. Często przy nadczynności tarczycy pojawia się wzmożony apetyt i jednocześnie spadek masy ciała, nadmierna potliwość i nietolerancja ciepła. U mężczyzn nadczynność tarczycy może powodować zaburzenia wzwodu – u kobiet problemy z miesiączkowaniem. U obu płci choroba wiąże się z łamliwością włosów i paznokci. Jeśli widzimy u siebie chociaż część tych objawów, zgłośmy się na badanie. Nieleczona nadczynność tarczycy prowadzi do osteoporozy i przełomu tarczycowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz