Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby układu pokarmowego u dzieci

Najczęstsze choroby układu pokarmowego u dzieci

Układ pokarmowy u dzieci jest dopiero w fazie kształtowania, dlatego bardziej niż dorośli narażone są na choroby i bóle brzucha. W artykule przedstawiamy, jakie są najczęstsze infekcje układu pokarmowego, z którymi muszą zmagać się maluchy i jak powinni reagować na ich objawy troskliwi rodzice.

Problemy z przewodem pokarmowym objawiają się u dzieci przede wszystkim wymiotami, biegunką i podwyższoną temperaturą. Większość infekcji trwa od 3 do 7 dni. Częstą przyczyną infekcji układu pokarmowego są rotawirusy, z którymi maluchy zmagają się już od pierwszych tygodni życia. Stanowią one najczęstszą przyczynę biegunki u dzieci i niemowląt.

Biegunka

Biegunka u dzieci i niemowląt jest najczęstszym objawem chorób układu pokarmowego. Oprócz przetrawionego pokarmu stolce mogą także zawierać patologiczne domieszki w postaci śluzu, ropy lub krwi i już jeden taki luźny stolec jest także traktowany jako biegunka. Wyróżniamy dwa rodzaje biegunki:

  • ostra (do 2 tygodni) spowodowana przez zakażenie wirusowe,
  • przewlekła (powyżej 4 tygodni), powstająca zazwyczaj w wyniku upośledzenia trawienia składników pokarmowych w jelitach.

Leczenie biegunki zależy od stanu dziecka, jego wieku i nasilenia objawów. Szczególną czujność powinni zachować rodzice niemowląt i dzieci w wieku 2-3 lat, ponieważ biegunka może prowadzić do szybkiego odwodnienia. Jeśli dziecko jest osłabione, apatyczne, a oprócz biegunki pojawiają się wymioty, należy natychmiast iść do lekarza.

W trackie biegunki należy regularnie nawadniać dziecko, najlepiej nadaje się do tego woda źródlana niegazowana. Chory powinien pić małymi porcjami, ponieważ zbyt duża ilość płynu może spowodować wymioty. Rodzice mogą dziecku podawać również preparaty apteczne, które pozwalają uzupełnić stracone elektrolity. Skuteczne działanie mają także probiotyki zawierające bakterie Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri (bakterie kwasu mlekowego). Pomagają one przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit i niszczą niekorzystne drobnoustroje.

Kolka niemowlęca

Częstą chorobą układu pokarmowego, występującą u niemowląt, jest kolka. Są to bolesne skurcze jelit, pojawiające się przeważnie popołudniu albo wieczorem. Atak może trwać nawet kilka godzin. Maluch może w jego trakcie płakać, robić się czerwony i gwałtownie zginać nóżki. Kolka może być spowodowana połykaniem powietrza przy jedzeniu, niedojrzałością jelit, nietolerancją pokarmową, zbyt gęstą mieszanką mleczną (przy sztucznym karmieniu), a nawet stresem.

Na kolkę niemowląt pomagają herbatki z kopru włoskiego, rumianku i melisy. Rodzić może również masować brzuszek dziecka i robić ciepłe okłady. Czasami może pomóc w uspokojeniu dziecka kołysanie na rękach albo w kołysce. Rodzice mogą także próbować kąpieli. Zanurzenie malucha w ciepłej wodzie niektórym niemowlętom przynosi ulgę. Kolki ustępują przeważnie gdy dziecko ma około czterech miesięcy – wyjaśnia nasz rozmówca ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej Lublinie.

Pasożyty

Inną częstą przyczyną nawracających bólów brzucha, zwłaszcza u przedszkolaków, są pasożyty. W tym przypadku bóle pojawiają się po jedzeniu. Dziecko może wówczas oddawać żółtawe, cuchnące stolce, tracić na wadze i mieć stany podgorączkowe. Glisty powodują ból brzucha, nudności, kaszel i wysypkę alergiczną. Lamblie objawiają się wodnistą, cuchnącą biegunką, chudnięciem i dolegliwościami alergicznymi. Natomiast owsiki mogą być przyczyną zmniejszonego apetytu, problemów ze snem oraz bólów brzucha.

Obecność pasożytów stwierdza się po badaniu kału. W przypadku, gdy dziecko jest zarażone, leczeniu poddawana jest cała rodzina.

Choroby układu pokarmowego u dzieci zawsze są stresujące u rodziców. Zwłaszcza gdy cierpi maluszek, który nie umie wyjaśnić co tak naprawdę mu dolega. Należy pamiętać, że dzieci bardzo szybko się odwadniają, więc zwykła biegunka może być powodem do wizyty w szpitalu. Bez względu na to, jakie występują objawy u dziecka, najlepiej nie próbować leczyć go samemu, tylko jak najszybciej udać się po pomoc do specjalistów.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz