Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie cytologiczne błony śluzowej nosa, gardła i worka spojówkowego oka?

Na czym polega badanie cytologiczne błony śluzowej nosa, gardła i worka spojówkowego oka?

Badanie cytologiczne błony śluzowej nosa, gardła i worka spojówkowego oka jest nieinwazyjną metodą badania wykonywanego w celu diagnozowania oraz różnicowania pojawiających się przewlekłych nieżytów górnych dróg oddechowych oraz oczu. Jakie są wskazania do wykonania tego badania oraz w jaki sposób się je wykonuje, mogą się Państwo dowiedzieć z naszego artykułu.

Czym dokładnie jest badanie cytologiczne górnych dróg oddechowych i oczu?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Pracowni Alergologii i Immunologii w Krakowie: Cytologia błony śluzowej nosa, gardła oraz worka spojówkowego oka, często zwana także cytogramem lub cytologią złuszczeniową, nie jest wymazem czy posiewem bakteriologicznym, ale nieinwazyjną metodą stosowaną w diagnostyce i różnicowaniu przewlekłych nieżytów górnych dróg oddechowych oraz oczu. Tego typu badanie cytologiczne umożliwia także śledzenie dynamiki procesu chorobowego i wpływu stosowanego leczenia na nabłonek błony śluzowej nosa. Poprzez wykonanie badania lekarz jest w stanie określić, czy występujące nieżyty mają podłoże alergiczne czy zakaźne oraz stwierdzić stopień zaawansowania choroby i opracować dalszą kurację.

Na czym polega badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne górnych dróg oddechowych wykonywane jest przy użyciu wymazówki, czyli specjalnej pałeczki zakończonej wyjałowioną bawełną. Materiał do oceny cytologicznej pobierany jest na szkiełko mikroskopowe w postaci rozmazu z powierzchni błony śluzowej nosa (małżowiny nosowej dolnej). Pobrany preparat następnie jest utrwalany oraz barwiony odpowiednimi metodami, po czym podlega ocenie mikroskopowej.

Kiedy zalecane jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne może być wykonane u osób w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Może być również wielokrotnie powtarzane. Zaleca się je szczególnie w diagnostyce i różnicowaniu przewlekłych nieżytów nosa, gardła i oczu. Wykonywane jest również u pacjentów borykających się z problemem alergii, przewlekłym katarem, krwawieniem z nosa, zapaleniem spojówek, dusznością, chrapaniem czy zaburzeniami ze strony układu oddechowego.

Samo badanie jest niebolesne i nieinwazyjne, niemniej jednak w odczuciu subiektywnym niektórzy pacjenci odbierają je jako „nieprzyjemne”.

Jak należy przygotować się do cytologii?

Badanie cytologiczne może być wykonywane o każdej porze dnia. Ważne jest, aby przez pięć dni przed badaniem nie stosować żadnych leków antyalergicznych i antyhistaminowych, a około 2-3 tygodnie wcześniej odstawić również leki sterydowe (chyba że lekarz zaleci inaczej).  Oprócz tego jedną dobę przed badaniem nie można również używać żadnych kropli do nosa (ogólnodostępnych bez recepty) oraz płukać nos solą morską.

Oceń artykuł (6)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz