Artykuł sponsorowany

Miażdżyca – jak radzić sobie z chorobą?

Miażdżyca – jak radzić sobie z chorobą?

Lekceważąc objawy miażdżycy, możemy narazić się na niebezpieczeństwo zawału, udaru mózgu, a nawet na amputację kończyny. Miażdżyca to poważne schorzenie, wymagające specjalistycznego leczenia.

Przyczyny i objawy

Zacznijmy od tego, czym jest miażdżyca. Mówiąc najkrócej, to przewlekły proces zapalny, dotykający głównie dużych i średnich tętnic. Powodem miażdżycy jest odkładający się w tych naczyniach cholesterol. Zmiany w naczyniach krwionośnych, które mogą prowadzić do miażdżycy, często stwierdza się już u dzieci. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i prowadzenie zdrowego stylu życia, by nie dopuścić do gromadzenia się cholesterolu. Objawem miażdżycy może być ból nogi i uczucie ziębnięcia stopy.  Ból pojawia się zwykle po przejściu jakiegoś odcinka drogi. Po odpoczynku ustaje, by przy kolejnym wysiłku znów się pojawić. Takie objawy mogą wydawać się nieistotne, ale ich zlekceważenie może spowodować, że miażdżyca dalej będzie się rozwijać. To bardzo niebezpieczne, bo nieleczona miażdżyca może prowadzić do choroby wieńcowej, udaru mózgu albo przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych.

Podwyższone ryzyko

Istnieje wiele czynników, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Pierwszym z nich jest uwarunkowanie genetyczne – to ono decyduje o budowie naczyń. Jeśli w rodzinie były już przypadki miażdżycy, ryzyko zachorowania jest znacznie większe. Duży wpływ ma także wiek – miażdżyca częściej występuje u mężczyzn po 45 roku życia i u kobiet po menopauzie. Wpływ na wystąpienie choroby mają też czynniki, które możemy regulować – wysokie stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu oraz nadwaga. Dbając o zdrowy tryb życia i przyjmując odpowiednie leki, zmniejszamy ryzyko miażdżycy. O zdrowym trybie życia należy pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że nasze uwarunkowania genetyczne są niekorzystne.

Leczenie miażdżycy

Najważniejszym elementem leczenia miażdżycy jest wyeliminowanie czynników ryzyka. Żeby ją zwalczyć, trzeba wyleczyć takie schorzenia jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu czy otyłość. Do leczenia miażdżycy stosuje się głównie leki doustne, które mają zmniejszyć stężenie cholesterolu. Zdarza się też, że choroba wymaga interwencji chirurgicznej. Lekarz może udrożnić tętnice albo wykonać by-passy. Kompleksowym leczeniem miażdżycy zajmuje się Medikard. Specjalistyczna przychodnia lekarska. L. Ciemniewska. Siedziba przychodni mieści się w Katowicach. W tym centrum medycznym działa między innymi poradnia kardiologiczna wraz z poradnią kontroli stymulatorów serca, poradnia naczyniowa, neurologiczna i laryngologiczna, wszystkie z szerokim zapleczem sprzętu diagnostycznego. Centrum opiekuje się ponad 15 tysiącami pacjentów. Zapewnia profesjonalne leczenie w oparciu o doświadczenie, fachową wiedzę i najnowsze technologie.

Oceń artykuł (3)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz