Artykuł sponsorowany

Komputerowe badanie wzroku – na czym polega

Komputerowe badanie wzroku – na czym polega

Niezwykle często zdarza się, że swoją wadę wzroku odkrywamy przypadkiem, na przykład w czasie badań wstępnych przed podjęciem nowej pracy. Wydaje nam się, że widzimy dobrze i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że naszym oczom przyda się wsparcie. Czy aby wybrać odpowiednie dla siebie okulary, musimy umawiać się na wizytę u okulisty, na którą będzie trzeba sporo poczekać? Czy możemy dokładnie sprawdzić, jaką mamy wadę wzroku, w salonie optycznym?

Komputerowe badanie wzroku

Nowoczesne salony optyczne wyposażone są w autorefraktometry, precyzyjne komputery do badania wzroku. Badanie takie wykonują odpowiednio wykształceni w tym kierunku specjaliści-optometryści lub lekarz okulista. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że w większości gnegoabinetów okulistycznych w przychodniach publicznych na takie badanie nie mamy co liczyć, bo zamiast komputera na ścianie wisi plansza z dużymi i małymi literkami. 

Komputerowe badanie wzroku polega na bezbolesnym wpuszczeniem do oka wiązki nieszkodliwego promieniowania podczerwonego. Wiązki odbite od struktur oka są analizowane, przetwarzane przez komputer. Określona zostaje korekcja w oku pacjenta. Badanie dla każdego oka trwa jedynie kilka sekund. Jedynym zadaniem pacjenta jest patrzenie przez niewielki otwór w urządzeniu pomiarowym i obserwowanie wyświetlającego obrazu. Po badaniu wykonywany jest wydruk komputerowy, który pozwala na określenie korekcji wzroku. Specjalista dobierający okulary, nie kieruje się wyłącznie danymi z wydruku - dowiadujemy się w salonie optycznym Dr OKO! - szkła dobierane są metodą subiektywną. Metoda ta polega na wykorzystaniu kolejnego komputera, który zmienia soczewki o różnych wartościach i pozwala wybrać te najlepsze.

Komputer, a okulista

Czy badanie komputerowe wzroku zawsze zastępuje wizytę u okulisty? Wskazaniem do przeprowadzenia komputerowego badania wzroku jest mrużenie oczu, bóle głowy, dyskomfort widzenia. Zauważamy, że coraz gorzej ogląda nam się telewizję, pochylamy się w stronę komputera, czy trudno nam rozpoznać znajomego po drugiej stronie ulicy, coraz gorzej czytamy drobny tekst.  Badanie komputerowe sprawdzi się wówczas u osób dorosłych i młodzieży. Dzieci bowiem potrafią "oszukać" komputer - są w stanie wytężyć wzrok nawet do kilku dioptrii, mają silną zdolność akomodacji. By nie oszukiwały, wzrok musi zostać porażony atropiną, a badanie z jej wykorzystaniem przeprowadza się tylko u okulisty. Do okulisty powinny także zgłaszać się osoby starsze, u których wady wzroku mogą być związane ze zmianami chorobowymi takimi jak zaćma, zwyrodnienie plamki czy cukrzyca. Jeżeli nasz słaby wzrok nie wynika z przyczyn neurologicznych, czy chorób oczu, badanie komputerowe i wizyta w salonie optycznym jest jak najbardziej wskazana, by dobrać lub sprawdzić okulary. 

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz