Artykuł sponsorowany

Kim jest lekarz rodzinny?

Kim jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny wykorzystuje czas jako „narzędzie diagnostyczne”, obserwuje Pacjenta przez długie lata, zdobywa doświadczenie, poznaje jego skłonności do różnych schorzeń i jest jego życzliwym przewodnikiem w procesie odzyskiwania i utrzymania dobrego zdrowia.

Często spotykamy się z zamiennie stosowanymi określeniami „lekarz rodzinny" i „lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej”, nie są to jednak nazwy tożsame. Lekarzem rodzinnym może być wyłącznie specjalista medycyny rodzinnej, a lekarzem POZ nazywamy każdego lekarza pracującego w POZ: pediatrę, ginekologa itd.

Medycyna rodzinna

Nazwa „lekarz rodzinny” kojarzyć się może z tym, że dany specjalista jest związany w jakiś sposób z daną rodziną, zna jej członków i jest wtajemniczony w ich problemy. Tak funkcjonowali lekarze przed wojną i czasach wcześniejszych, natomiast po II wojnie światowej sytuacja ta zaczęła się gwałtownie zmieniać. Medycyna poczyniła ogromne postępy i duże przestrzenie nowej wiedzy wymagały specjalizacji, stąd prawie każdy współczesny lekarz jest specjalistą w jakiejś dziedzinie medycyny. W medycynie rodzinnej Pacjent traktowany jest w sposób holistyczny i całościowy. Osoba ludzka to ciało, psychika, duch i określone środowisko życia. Lekarz rodzinny patrzy więc na człowieka szerzej, nie tylko przez aspekt jednego schorzenia i stosuje profilaktykę. Stara się pomóc Pacjentowi na wielu płaszczyznach i rozpatruje różne jego schorzenia razem. Nie oznacza to, że nie odwołuje się także, we wskazanych przypadkach, do lekarza specjalisty w danej dziedzinie.

Dobre tradycje

Przykładem dobrego funkcjonowania medycyny rodzinnej są takie kraje jak Wielka Brytania i Holandia, w których mocno rozwinięto ideę lekarza rodzinnego. Specjalista jest tu odpowiedzialny za zdrowie podlegających mu Pacjentów i dysponuje wystarczającą wiedzą do samodzielnego zajmowania się najczęstszymi problemami zdrowotnymi.

Medycyna rodzinna zaczęła szybko rozwijać się w Polsce pod koniec lat 80. i nie jest jeszcze szeroko rozumiana przez społeczeństwo, ma to na pewno związek z bardzo krótkim czasem rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Nie ma też wielu specjalistów tej dziedziny, choć z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Wzrost zainteresowania pacjentów opieką lekarza rodzinnego, ich wzajemne poznawanie się, gdy już Pacjenci zostaną objęci leczeniem, wymaga wiele czasu i cierpliwości obu stron. Standardy postępowania lekarskiego są w Polsce obecnie dopiero wypracowywane. Lekarz rodzinny wypełnia lukę w wielkim obszarze opieki medycznej w dużych aglomeracjach miejskich i miejscowościach małych, dając Pacjentom dobry poziom podstawowej opieki medycznej.

ZPOZ Przychodnia Rejonowa nr 2 to miejsce, gdzie możesz zapisać się do dobrego lekarza rodzinnego. Nie zwlekaj i przyjdź!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz