Materiał Partnera

Kiedy zapisać dziecko do endokrynologa? Choroby i objawy

Kiedy zapisać dziecko do endokrynologa? Choroby i objawy

Choroby tarczycy kojarzone są głównie z kobietami, jednak to mit. Problemy z tarczycą coraz częściej mają także mężczyźni. Te schorzenia dotyczą również najmłodszych. U dzieci również diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Z niewłaściwej pracy tego gruczołu wynikają też problemy polegające na opóźnionym lub przedwczesnym dojrzewaniu płciowym.

Nadczynność tarczycy u dzieci

U niektórych dzieci diagnozowana jest nadczynność tarczycy. Objawy tego problemu mogą być bardzo różne – dziecko z nadczynnością tarczycy jest nadmiernie ruchliwe, ma problemy z koncentracją, a czasem nawet z chodzeniem po schodach. Występują także zaburzenia snu i lękliwość. Skóra dziecka jest ciepła i wilgotna, pojawia się świąd, wysypki, wypadają włosy. Oczy dziecka z nadczynnością tarczycy często są zaczerwienione lub podrażnione, zdarza się też wytrzeszcz. Poza tym nadczynność tarczycy powoduje wzmożoną pracę jelit, podwyższenie ciśnienia i wiele innych problemów, które stanowią duże zagrożenie dla dziecka. U dziewcząt problem ten powoduje opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki lub nieregularny cykl miesiączkowy. Leczeniem chorób tarczycy u dzieci, w tym także nadczynności, zajmuje się Korpal-Szczyrska Maria, dr med. Specjalista Endokrynologii i Pediatrii. Endokrynologia i Diabetologia Dziecięca. To bardzo dobry lekarz, który potrafi pracować z małymi pacjentami.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Problemy z tarczycą u dzieci mogą występować także w formie niedoczynności tarczycy – tutaj również można wyróżnić wiele rozmaitych objawów. Niektóre widoczne są już od razu po urodzeniu dziecka – duże ciemię, szerokie szwy czaszkowe, słaby apetyt, przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna – to jedne z objawów niedoczynności tarczycy u niemowląt. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy, objawami niedoczynności są senność, suchość skóry, zaparcia, mały przyrost masy ciała, a także chrypka. Niedoczynność tarczycy dość często jest stwierdzana także u starszych dzieci i młodzieży. U nich objawia się to sennością i brakiem koncentracji, zaparciami, suchością włosów i skóry, złą tolerancją zimna, opóźnionym dojrzewaniem płciowym i tendencją do przyrostu masy ciała. Jeśli zauważyliśmy u swoich dzieci jakiekolwiek z tych objawów, koniecznie zapiszmy je na wizytę u endokrynologa. Dzięki specjalnemu testowi na stężenie TSH, sprawdzi on, czy za wszystkie te problemy rzeczywiście odpowiada chora tarczyca. Choroby tarczycy dość trudno zdiagnozować, bo mają one bardzo niecharakterystyczne objawy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz