Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się do urologa? Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Kiedy udać się do urologa? Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Urologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się układem moczowo-płciowym, urolog zaś to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu występujących w nim schorzeń. Niestety większość pacjentów trafia do tego specjalisty dopiero wówczas, gdy nieprzyjemne objawy się nasilają. Wtedy też najczęściej konieczne jest wdrożenie kompleksowego, długiego leczenia. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić Cię do jak najszybszego umówienia się na wizytę w gabinecie urologa.

Kiedy do urologa?

Ból przy oddawaniu moczu czy nieustanne uczucie parcia na pęcherz to przykłady objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do zarejestrowania się u urologa. Do lekarza tej specjalizacji warto wybrać się po zauważeniu zmian w moczu (np. krwiomocz). Ponieważ urolog diagnozuje i leczy schorzenia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, to przesłankami do rejestracji u urologa są także ból jąder czy zmiany w wyglądzie prącia.

Jakie jeszcze objawy powinny zaniepokoić? Obrzęk nóg czy ból w dolnej części pleców również mogą wskazywać na problemy z nerkami. W takiej sytuacji także warto zasięgnąć opinii urologa – może on zlecić np. wykonanie badań, które potwierdzą jego podejrzenia co do pochodzenia symptomów, na które wskazuje pacjent.

Gabinety urologiczne działają w wielu miastach Polski, dlatego znalezienie specjalisty nie stanowi większego problemu. Osobom, które zauważyły u siebie niepokojące objawy i mieszkają na terenie Bielska-Białej lub Dąbrowy Górniczej, pomoże np. urolog lek. Rafał Bogacki.

Jak się przygotować do wizyty u urologa?

Większość pacjentów ma opory natury psychicznej, aby udać się do urologa. Tymczasem bagatelizowanie objawów może skończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem. Ból przy oddawaniu moczu czy zmiany w wyglądzie narządów płciowych u mężczyzn powinny skłonić do jak najszybszego umówienia się na wizytę u specjalisty. Jak przygotować się do wizyty? Konsultacja z lekarzem tej specjalizacji zawsze rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, a dopiero później, jeżeli jest to konieczne, urolog przystępuje do badania.

Aby zmniejszyć stres i przede wszystkim nie zapomnieć o wszystkich niepokojących objawach, do wizyty u tego specjalisty warto się odpowiednio przygotować. Urolog wypyta o powód wizyty, a także poprosi o wyniki przeprowadzonych badań, w tym USG. Pacjenci przyjmujący leki powinni spisać ich nazwy lub wziąć ze sobą pudełka.

Choć wizyta u urologa nie należy do najprzyjemniejszych, nie warto jej odkładać w czasie. Im szybciej pacjent zgłosi się do lekarza, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie będzie krótkie.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz