Jak usunąć kamień nazębny?

Jak usunąć kamień nazębny?

Jeśli chcemy, by nasze zęby były zdrowe, regularne przeglądy stomatologiczne powinniśmy na stałe wpisać w kalendarz. Przekonaj się, jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego i jak można go skutecznie usunąć i zachwycać uśmiechem. Wizyta u stomatologa wcale nie musi wiązać się z bólem.

Strony www Strony www

Kamień nazębny – przyczyny

Kamień nazębny powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która przyczynia się do powstawania płytki nazębnej. Palenie papierosów oraz nieodpowiednia dieta, w tym picie kawy i czarnej herbaty, mają negatywny wpływ na zęby. Nadmiernie zakwaszona żywność, duża ilość cukrów i szkodliwych tłuszczów powodują powstawanie nieestetycznego osadu, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Może przyczyniać się do pojawienia się próchnicy, a nawet paradontozy i wreszcie utraty zębów. Początkowo na zębach odkłada się płytka nazębna, która powinna być usuwana dzięki regularnego szczotkowaniu i czyszczeniu nicią dentystyczną przestrzeni międzyzębowych. Jeśli jednak zaniedbamy ten nawyk, płytka nazębna może ulec mineralizacji – twardnieje i zamienia się w kamień nazębny.

Jak usunąć kamień nazębny w domu?

Kamień nazębny szpeci nasz uśmiech, bo zęby stają się żółte, a czasem mogą mieć brązowy odcień. Osoby, które unikają dentysty w obawie przed bólem i dyskomfortem, szukają sposobów, jak usunąć kamień nazębny domowym sposobem. Jednak usuwanie kamienia nazębnego w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem, mimo że reklamy przekonują o cudownie działających pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Żadne preparaty z drogerii nie zastąpią wizyty u stomatologa, natomiast można wykorzystać je profilaktycznie, by zapobiec odkładaniu się płytki.

Konieczna wizyta u dentysty

Jedyny sposób na skuteczne pozbycie się kamienia nazębnego, to wizyta w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalny zabieg jest w pełni bezpieczny i pozwoli pozbyć się problemu. Stomatolodzy polecają skaling – lekarz za pomocą specjalnego urządzenia, które przykłada do powierzchni zęba, rozbija odkładający się kamień. Zaleca się, by uzupełnieniem skalingu był zabieg piaskowania. Dentysta używa w tym celu piaskarki rozpylającej pod wysokim ciśnieniem piasek dentystyczny, który dociera nawet do trudnodostępnych miejsc. Ostatnim etapem może być lakierowanie zębów. Lakier zabezpieczy zęby przed działaniem szkodliwych kwasów.

Pacjenci pytają, czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Zabiegi skalingu czy piaskowania są bezbolesne, jednak można odczuwać lekki dyskomfort, poza tym może pojawić się krótkotrwałe krwawienie dziąseł oraz nadwrażliwość, ale to sprawa indywidualna. Jeśli zaniedbamy regularne usuwanie kamienia nazębnego, może przemieścić się on nawet do korzenia zęba. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego i parodontozy. Rozwiązaniem jest kiretaż, czyli zabieg polegający na oczyszczeniu kieszonek zębowych, które następnie zostają pokryte zdrowym nabłonkiem.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Oczywiście należy postawić na profilaktykę i odwiedzać dentystę dwa razy w roku. Dbać o higienę jamy ustnej na co dzień, a w diecie ograniczyć słodycze i czarną kawę. A może czas rzucić palenie? Należy pamiętać, że przyczyną powstania kamienia nazębnego mogą być też krzywe zęby. Szczotkowanie w trudnodostępnych miejscach jest nieskuteczne, dlatego warto pomyśleć o wizycie u ortodonty.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (9)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz