Artykuł sponsorowany

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Strach przed nieznanym towarzyszy człowiekowi zawsze wtedy, gdy ma on coś zrobić po raz pierwszy. Jest to zupełnie naturalne i uzasadnione, bo nie wie co go czeka. Nie inaczej jest z pierwszą wizytą u lekarza, szczególnie jeśli w grę wchodzi specjalista, jak np. ginekolog. Jednak odpowiednie przygotowanie zniweluje niepotrzebne obawy. Sprawdź na czym polega pierwsza wizyta i o co może zapytać Cię lekarz.

Przygotowanie do wizyty

Wizyta u ginekologa jest obligatoryjna dla każdej kobiety, ponieważ pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Po raz pierwszy powinna się ona udać do ginekologa przed ukończeniem 20 roku życia – przekonuje dr Boroń prowadzący Gabinet Ginekologiczny.

 Warto wybrać sprawdzonego i kompetentnego lekarza, poleconego przez najbliższych. Sama wizyta nie wymaga właściwie żadnych przygotowań. Jedyną trudnością może być odpowiednie ustalenie terminu, ponieważ zaleca się, aby wizyta była przeprowadzona po zakończeniu miesiączki, najlepiej ok. 10 dnia cyklu, kiedy to pacjentka nie powinna odczuwać dyskomfortu. W ramach przygotowań do pierwszej wizyty u ginekologa nie musisz poddawać się zabiegowi depilacji. A jeśli chodzi o strój, to najwygodniejsza może okazać się spódnica lub dłuższa koszula. Warto tego dnia zadbać szczególnie o powierzchniową higienę intymną, tzn. podmycie samą wodą. Użycie środków takich jak: żel czy chusteczki mogą utrudnić uzyskanie rzeczywistego wyniku w trakcie badania.

Przebieg wizyty

Podczas wizyty lekarz może zapytać Cię od kiedy miesiączkujesz, datę ostatniej miesiączki, jak długo trwa cykl, czy jest on regularny, jak wyglądają krwawienia, czy zauważasz u siebie objawy napięcia przed wystąpieniem miesiączki i dolegliwości w trakcie jej trwania? Warto zastanowić się nad tymi kwestiami, a na pierwszą wizytę u ginekologa zabrać ze sobą kalendarzyk z zaznaczonymi datami menstruacji. Z pewnością pojawią się także pytania o współżycie płciowe, ewentualne stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz o występowanie nowotworów w najbliższej rodzinie.

Czym jest badanie ginekologiczne?

Po przeprowadzeniu wywiadu ginekologicznego, lekarz przystąpi do badania, w trakcie którego kobieta siada na specjalnie przygotowanym do tego fotelu (pacjentka przyjmuje pozycję półleżącą z szeroko rozstawionymi nogami). Ginekolog najpierw zbada prawidłowość budowy narządów poprzez dotyk brzucha. Następnie rozpocznie badanie ginekologiczne, które różni się w zależności od tego, czy kobieta ma za sobą już inicjację seksualną. Badanie to polega na dokładnym obejrzeniu narządów rodnych. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie USG oraz pobranie materiału do cytologii. W trakcie pierwszej wizyty lekarz powinien także zbadać piersi pod kątem ewentualnych guzków.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz