Artykuł sponsorowany

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

W Polsce nawet co czwarta osoba dorosła zmaga się z nadwrażliwością zębów. To poważny problem, który znacząco obniża komfort życia. Bolesne może okazać się nie tylko picie ciepłej herbaty, jedzenie zimnych lodów, ale również każdy dotyk szczoteczki do zębów czy nawet... wciąganie powietrza ustami. Warto więc poznać sposoby, dzięki którym ból związany z nadwrażliwością zębów nie będzie tak uciążliwy.

Nadwrażliwość zębów – skąd się bierze?

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość dotycząca osób, u których korzenie zębowe nie są dostatecznie zabezpieczone przez dziąsła. Odsłonięte kanaliki prowadzące do miazgi (ośrodka nerwowego zęba) stają się bardzo wrażliwe i każdy kontakt np. ze szczoteczką, ciepłym lub gorącym jedzeniem, powietrzem powoduje silny ból.

Nadwrażliwość zębów jest problemem złożonym, który może mieć różne źródła.

  • Niewłaściwa higiena zębów

Chodzi przede wszystkim o niepoprawną technikę szczotkowania. Nadwrażliwość może być skutkiem długotrwałych błędów popełnianych podczas codziennego mycia uzębienia. Najczęściej wynika ze zbyt mocnego szczotkowania zębów oraz stosowania ścieralnych past (np. o działaniu wybielającym).

  • Osłabione szkliwo

Zgrzytanie zębami oraz ich nawykowe zaciskanie, wypijanie sporej ilości napojów gazowanych, spożywanie cytrusów – to czynniki, które odpowiadają za osłabienie szkliwa. To z kolei może prowadzić do zwiększonej nadwrażliwości zębów.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Zwiększona wrażliwość zębów to problem, którego nie można bagatelizować. W razie występowania dolegliwości bólowych i w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, należy bezwzględnie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Dobrym wyborem będzie m.in. Emdent. Monika Zborowska-Repelewicz – gabinet, który specjalizuje się m.in. w leczeniu pacjentów zmagających się z nadwrażliwością zębów. Stomatolog przeprowadzi diagnostykę, a następnie dobierze odpowiednie zabiegi, takie jak np. lakierowanie i fluoryzacja, stymulacja mineralizacji, impregnacja, wypełnianie kompozytem.

Istotną rolę odgrywa także właściwa technika szczotkowania uzębienia. Zęby trzeba myć bardzo delikatnie, starając się nie dociskać włosia szczoteczki do powierzchni zębów. Zaleca się także wybór odpowiednich akcesoriów, tj. szczotki z miękkim włosiem oraz specjalnej pasty przeznaczonej do zębów nadwrażliwych. Warto przy tym pamiętać, aby unikać mycia zębów zaraz po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnego posiłku czy napoju.

Aby uniknąć dolegliwości bólowych, warto zwrócić uwagę również na codzienną dietę. Należy unikać nadmiernego spożycia produktów zawierających cukry i kwasy. Warto natomiast wzbogacić jadłospis w produkty, które będą bogatym źródłem witaminy D3, wapnia oraz fosforu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz