Jak powinna wyglądać recepta?

Jak powinna wyglądać recepta?

Ile razy zdarzyło się tak, że farmaceuta w aptece odmówił wydania przepisanego leku? Chociaż tobie wydawać się mogło, że to tylko kwestia „złośliwości” sprzedawcy, tak naprawdę źle wypisana recepta może mieć poważne konsekwencje. Prawidłowo wypełniona to wymóg Narodowego Funduszu Zdrowia.

Strony www Strony www

Tylko na podstawie prawidłowo wypisanej recepty farmaceuta ma prawo wydać lek. Jeśli zostanie sprzedany mimo błędów, wówczas apteka nie otrzyma zwrotu pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia za wydane leki. W efekcie to farmaceuta będzie musiał ponieść ich koszt z własnej kieszeni. 

Poniżej prezentujemy najważniejsze elementy, które można znaleźć na tzw. druku ścisłego zarachowania.

  •  Recepta

Na górze każdej recepty znajduje się szereg cyfr, które stanowią numer identyfikacyjny lekarza. Pod tym numerem specjalista zarejestrowany jest w Narodowym Funduszu Zdrowia.

  • Świadczeniodawca

To miejsce na czytelną pieczątkę przychodni, w której wystawiono receptę. Ważne jest, by pieczątka zawierała numer kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, numer umowy pozwalającej na wystawianie recept, NIP, REGON, adres i numer telefonu.

  • Pacjent

W tym miejscu należy wpisać dane pacjenta, tj. imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania (miasto, kod pocztowy, ulica, numer domu, numer mieszkania).

  •  PESEL

Jest to numer identyfikacyjny, bez którego recepta nie będzie ważna. Jeśli osoba ubezpieczona nie pochodzi z Polski, ale ma ubezpieczenie obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, w tym miejscu należy wpisać numer międzynarodowej karty ubezpieczenia zdrowotnego (ECU). 

  • Uprawnienia

To pole, w którym lekarz wpisuje kod umożliwiający skorzystanie z dodatkowego uprawnienia przez pacjenta, np. do bezpłatnych leków (m.in. w przypadku dawców krwi – ZK lub inwalidów wojennych – IB).

  • Odpłatność

W tym miejscu pojawia się informacja o tym, czy pacjent może skorzystać z niższej odpłatności, np. 30% w przypadku zakupów pasków do glukometrów. 

  • Rp.

W tym miejscu lekarz wpisuje nazwę leku (maksymalnie 5 pozycji, jeśli przepisywane są leki gotowe). Pod każdym powinien znaleźć się sposób dawkowania albo liczba tabletek, którą pacjent powinien otrzymać. 

To również miejsce, w którym lekarz może wpisać informację o leku recepturowym. Warto przy tym mieć świadomość, że jedna recepta powinna być przeznaczona na jedną miksturę. 

Jeśli lekarz przepisuje leki psychotropowe, na jednej recepcie może znaleźć się informacja tylko o jednym preparacie z danymi o konkretnej liczbie tabletek. 

  • Kod paskowy

Jest to informacja dotycząca lekarza wystawiającego receptę. Numer zawiera dane stanowiące uprawnienia do wystawiania recept. Jeśli kod zostanie pokreślony lub zamazany, farmaceuta odmówi wydania leków.

  • Data realizacji od dnia

Lekarz może wyznaczyć dzień, od którego można wykupić dany lek – wcześniej nie będzie to możliwe. W tym przypadku data ważności recepty liczy się od wskazanego terminu.

  • Data wystawienia 

Jest to dzień, w którym lekarz wystawia receptę, najczęściej podczas wizyty. Od tej daty liczy się termin ważności druku. 

  • Dane identyfikacyjne i podpis lekarza

W tym miejscu musi pojawić się pieczątka lekarska z takimi informacjami jak: numer prawa wykonywania zawodu, imię i nazwisko, specjalizacja. Podpis pod pieczątką nie musi być czytelny. 

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz