Artykuł sponsorowany

Jak poradzić sobie z bakteryjnymi infekcjami pochwy?

Jak poradzić sobie z bakteryjnymi infekcjami pochwy?

Większość kobiet zmierzy się z infekcją pochwy przynajmniej raz w życiu. Przyczyn ich występowania jest wiele i niekiedy po prostu nie sposób im zapobiec. Choć większość infekcji intymnych nie jest szczególnie groźna, ich objawy są wyjątkowo uciążliwe i nieprzyjemne. Swędzenie okolic intymnych, upławy i wydzielina o intensywnym zapachu to wystarczający powód, by jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Przyczyny infekcji bakteryjnych pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy najczęściej dotyka młodych dziewcząt, które dopiero oswajają się ze swoim ciałem i uczą się dbać o higienę intymną, ale także u dojrzałych kobiet, które z kolei mierzą się z problemami natury hormonalnej – mówi ekspert z portalu kobiecesprawy24.pl. Infekcja bakteryjna pochwy może być wywołana przyjmowaniem źle dobranych środków antykoncepcyjnych lub mieć związek z przekwitaniem, ponieważ w obu tych przypadkach możemy mieć do czynienia z nadmierną suchością w okolicach intymnych.

Ryzyko wystąpienia zapalenia bakteryjnego pochwy wzrasta u kobiet przyjmujących antybiotyki, które zaburzają naturalną równowagę bakteryjną w organizmie, w tym również w okolicach intymnych. W zdrowej pochwie bytuje wiele szczepów dobrych bakterii, które cały czas zwalczają mniej liczne bakterie chorobotwórcze. Antybiotykoterapia prowadzi do wyjałowienia organizmu, przez co zniszczeniu ulega naturalna, dobroczynna flora bakteryjna pochwy.

Negatywny wpływ na florę bakteryjną pochwy ma również palenie papierosów, zła dieta, stres i osłabienie odporności, infekcje bakteryjne w innych rejonach ciała (np. ucha, gardła), a nawet zmiana partnera seksualnego.

Jak pozbyć się bakteryjnej infekcji pochwy?

Choć zapalenie pochwy samo w sobie nie jest groźne, zaniedbane prowadzi do rozprzestrzeniania się zapalenia na inne narządy rozrodcze, co wiąże się już z ryzykiem powikłań prowadzących nawet do bezpłodności. Dlatego infekcjom bakteryjnym pochwy najlepiej zapobiegać, a jeśli już dojdzie do ich wystąpienia, bezwzględnie należy je leczyć.

Leczenie zapalenia bakteryjnego pochwy zazwyczaj opiera się na antybiotykoterapii z wykorzystaniem środków wybranych przez lekarza. Natomiast lżejsze infekcje nie wymagają z reguły sięgania po aż tak drastyczne środki. Ich leczenie polega przede wszystkim na odbudowie naturalnej flory bakteryjnej i usunięciu przyczyn infekcji.

W tym celu wykorzystuje się najczęściej globulki dopochwowe. Nowością są preparaty zawierające srebro jonowe, takie jak np. Hexatiab SOFTGEL. Ich działanie polega na eliminacji czynnika chorobotwórczego, w tym przypadku bakterii, ale równie dobrze radzą sobie z wirusami i grzybami. Preparaty na bazie srebra są bezpieczniejsze od antybiotyków. Ponieważ działają selektywnie, nie sieją spustoszenia w organizmie, skupiając się wyłącznie na walce ze szkodliwymi bakteriami w obrębie pochwy.

Infekcje bakteryjne pochwy są zaburzeniem nawracającym, dlatego szczególnie kobiety, które miały już z nimi styczność, powinny mieć się na baczności. Do najważniejszych zasad, które pomagają radzić sobie z infekcjami należą dbałość o higienę intymną i ogólną kondycję zdrowotną, unikanie antybiotyków i stosowanie zróżnicowanej diety. Dobrym pomysłem jest też sięganie po globulki zawsze, kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy ze strony okolic intymnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz