Artykuł sponsorowany

Jak pomóc nieuleczalnie chorym?

Jak pomóc nieuleczalnie chorym?

Życie jest nierozerwalnie związane z bólem, cierpieniem i śmiercią. Ważne, żeby osoby, które zmagają się z nieuleczalnymi chorobami, otrzymały pomoc, która ukoi nie tylko ból fizyczny, ale także psychiczny. Pacjenci w tym niezwykle trudnym czasie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie lekarzy, pielęgniarek i psychologów w ośrodkach opieki paliatywnej i hospicjach.

Mimo ciągłego rozwoju nauki i medycy lekarze wciąż zmagają się z chorobami terminalnymi, które nieuchronnie prowadzą do śmierci, ponieważ metody ich leczenia nie są jeszcze znane. Pacjenci nieuleczalnie chorzy powinni zostać objęci opieką paliatywną, której celem jest poprawienie ich jakości życia poprzez umorzenie bólu, złagodzenie dolegliwości oraz wsparcie psychiczne nie tylko pacjenta, ale także jego najbliższych.

Opieka paliatywna

Osoby świadczące opiekę paliatywną to zespół wykwalifikowanych specjalistów – głównie lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz psychologów. Często miejsca takie jak hospicja korzystają również z pomocy odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy, którzy są dodatkowym wsparciem dla podopiecznych ośrodka. Personel medyczny zajmuje się pielęgnacją, leczeniem i rehabilitacją – pielęgniarki obserwują stan zdrowia chorego i służą wsparciem przy wykonywaniu różnych codziennych czynności. Lekarze zajmują się uśmierzaniem bólu pacjenta, natomiast rehabilitanci dbają o to, żeby mieszkańcy hospicjum jak najdłużej zachowali sprawność fizyczną i prowadzą profilaktykę przeciwodleżynową. Samopoczuciem i stanem psychicznym chorego, jak i jego bliskich zajmuje się psycholog, który pomaga przezwyciężyć lęki, obawy i depresję. Osoby zatrudnione w hospicjach i placówkach świadczących opiekę paliatywną powinny zostać odpowiednio przygotowane do tego typu pracy. Wszystkie osoby nieuleczalnie chore oraz ich bliscy mogą znaleźć pomoc w miejscach takich jak Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Rodzaje opieki paliatywnej

W zależności od stanu zdrowia i możliwości, pacjenci mogą skorzystać z różnych rodzajów opieki paliatywnej. Hospicjum oraz oddział medycyny paliatywnej przeznaczone są dla chorych u schyłku życia, natomiast opieką domową objęci są pacjenci z zaawansowanymi chorobami przewlekłymi o złym rokowaniu. Z usług poradni medycyny paliatywnej mogą korzystać chorzy, których stan jest stabilny i nie mają problemów z poruszaniem się.

Opieka paliatywna jest niezwykle ważna dla osób nieuleczalnie chorych i ich bliskich. Dzięki hospicjom i oddziałom paliatywnym pacjenci otrzymują niezbędną pomoc w uśmierzaniu bólu oraz wsparcie psychologiczne.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz