Artykuł sponsorowany

Co powinno wyróżniać nowoczesne dygestoria laboratoryjne?

Co powinno wyróżniać nowoczesne dygestoria laboratoryjne?

Właściwie zaprojektowany i wykonany system wentylacji jest jednym z podstawowych elementów zapewniających komfort i bezpieczeństwo pracy w laboratorium. Podczas badań i eksperymentów z zastosowaniem substancji potencjalnie szkodliwych dla zdrowia człowieka, kluczową rolę odgrywają dygestoria, umożliwiające skuteczne odprowadzanie wszelkich niebezpiecznych gazów poza pracownię.

Konstrukcja dygestorium

Dygestorium, określane też mianem wyciągu laboratoryjnego, jest urządzeniem wykorzystywanym do prac badawczych z substancjami stałymi, ciekłymi i gazowymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowiawyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa DCD LAB. Kształtem przypomina ono dużą przeszkloną szafę, której wnętrze tworzy tzw. komorę bezpiecznej pracy.

Każde dygestorium posiada samodzielne stanowisko laboratoryjne. Znajduje się ono za przeszkleniem ze szkła hartowanego, otwieranym w pionie na regulowaną wysokość. Taka konstrukcja umożliwia laborantowi swobodne operowanie rękami we wnętrzu dygestorium, jednocześnie zapewniając ochronę twarzy. Utrudnia także rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji do wnętrza laboratorium.

We wnętrzu komory znajduje się system wentylacyjny. Nowoczesne dygestoria korzystają z wentylacji typu szczelinowego, która daje najlepszą gwarancję odprowadzenia wszystkich oparów i skutecznie zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia związków zagrażających zdrowiu. Bardzo ważne jest, by urządzenie posiadało czytelny panel kontrolny, który będzie ostrzegał użytkownika w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu dygestorium.

Wyposażenie nowoczesnego dygestorium

Oprócz systemu wentylacji na stanowisku laboratoryjnym w komorze dygestorium muszą znajdować się: sprawna instalacja gazowa i wodna, kanalizacja oraz oświetlenie. Poza komorą, ale w miejscu łatwo dostępnym dla laboranta, umieszcza się panel sterujący zaworami gazu i wody.

Nowoczesne dygestoria laboratoryjne dostępne są w wersjach z wyposażeniem pomocniczym, które obejmuje dodatkowe przyłącza techniczne i gazowe oraz gniazda elektryczne na stanowisku we wnętrzu komory. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest także mechanizm samoczynnego zamykania okna komory w przypadku dłuższej nieobecności laboranta przy stanowisku dygestorium.

Bardzo ważną kwestią jest wybór materiału, jakim wyłożone jest wnętrze komory dygestorium. Zawsze musi on być uzależniony od charakteru prac prowadzonych w danym laboratorium i dopasowany do tego, jakie substancje stosowane są w nim najczęściej. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz