Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wszczepienie implantu

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wszczepienie implantu

Implanty zębowe stanowią najdoskonalszy sposób odbudowy braków w uzębieniu, który umożliwia nie tylko przywrócenie idealnej estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim odbudowę pełnej funkcjonalności aparatu zębowego. Jak wygląda sam zabieg oraz przygotowania do jego wykonania dowiesz się z naszego artykułu.

Charakterystyka implantów stomatologicznych

Budowa implantów zębowych sprawia, że jest to obecnie najefektywniejsza metoda odbudowy zębów. Sam implant składa się z dwóch podstawowych elementów: śruby, czyli filaru, który jest wszczepiany w dziąsło lub w żuchwę pacjenta oraz z nabudowanej na nim korony zębowej. Do wykonania filaru najczęściej stosuje się tytan, jego stopy lub cyrkon. Materiały te charakteryzuje bardzo duża trwałość oraz odporność na przeciążenia mechaniczne, na które narażone są nasze zęby podczas przeżuwania pokarmów, a także całkowita biozgodność z tkankami układu kostnego. Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej ARS DENTANA w Gdyni: Jest to bardzo ważne, ponieważ założeniem wszczepiania implantów jest zastąpienie naturalnych korzeni zębów. Dzięki biozgodności, wszczepiony filar traktowany jest przez tkanki organizmu jak ich naturalna część, dzięki czemu mogą wokół niego zachodzić procesy rozwoju i wzrostu kości, co przekłada się na stabilność wszczepionego implanta oraz na zlikwidowanie ryzyka wystąpienia procesu atrofii, czyli procesów zanikowych.

Badania przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantów

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębowych, konieczne jest wykonanie serii badań wstępnych, na którą składają się dokładny wywiad z pacjentem, ocena stanu zdrowia jamy ustnej oraz ocena stanu tkanki kostnej, która będzie stanowiła podłoże do wykonania wszczepu.

Wywiad

Wywiad z pacjentem ma na celu poznanie jego ogólnego stanu zdrowia, dowiedzenie się czy przechodził jakieś operacje oraz pozyskanie informacji na temat przyjmowanych leków. Bardzo ważne jest również określenie, czy pacjent dba o higienę jamy ustnej oraz czy pali papierosy. Ten ostatni szczegół jest istotny z tego względu, że palenie ze względu na pogorszenie zdolności regeneracyjnych tkanek miękkich może być elementem, który negatywnie wpływa na leczenie implantologiczne.

Badanie stanu jamy ustnej

Wykonanie zabiegu implantologii poprzedza także dokładne sprawdzenie stanu jamy ustnej pacjenta. Dla lekarza przeprowadzającego tego typu badanie wstępne istotne są m.in. takie szczegóły, jak stan zębów (ich ruchomość, ewentualna obecność próchnicy, kamienia oraz stan płytki nazębnej), pozycje zębów (sprawdzenie nachylenia, stłoczenia lub przesunięć zębów) oraz zbadanie obszarów bezzębnych.

Ocena stanu tkanki kostnej

Ostatnim elementem badań wstępnych przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu zębowego jest dokładna ocena stanu tkanki kostnej i sprawdzenie czy zachodzące po utracie zęba procesy zanikowe nie są na tyle zaawansowane, że uniemożliwiają wszczepienie implantu. Jeżeli istnieje takie ryzyko, podejmuje się decyzję o przeprowadzeniu wcześniej zabiegu augmentacji, który polega na sterowanej regeneracji tkanki kostnej.

Po pomyślnym zakwalifikowaniu pacjenta to zabiegu można przystąpić do wszczepienia implantu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz