Co na oparzenia słoneczne wybrać?

Co na oparzenia słoneczne wybrać?

Lato to idealna okazja do opalania. Promieniowanie słoneczne pozytywnie wpływa na nastrój i stymuluje syntezę witaminy D3 w naszym organizmie. Lubimy się opalać, ale jak robić to z głową, by nie dopuścić do poparzenia? Oparzenia słoneczne mogą być groźne, więc co zrobić, jeśli przesadzimy z opalaniem? Sprawdź, co na oparzenia słoneczne jest najbardziej skuteczne. Poznaj sprawdzone sposoby na poparzoną skórę.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego oparzenie boli?

Oparzenie słoneczne boli, ponieważ jest stanem zapalnym skóry i prowadzi do jej uszkodzenia. Pojawienie się opalenizny jest reakcją ochronną organizmu na promieniowanie ultrafioletowe. Jeśli przesadzimy z nadmierną ekspozycją na słońcu, możemy doprowadzić do oparzenia. Pojawia się wtedy rumień, skóra staje się gorąca, towarzyszy temu ból i pieczenie, a nawet mogą powstać bolesne pęcherze.

Nasilenie oparzenia, a tym samym nasilenie bólu i innych dolegliwości zależy od czasu przebywania na słońcu, a także intensywności promieniowania. Najczęściej spotykamy się z oparzeniem I lub II stopnia.

  • Oparzenia I stopnia działają jedynie na naskórek, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę skóry. Objawami są obrzęk i rumień, które ustępują po kilku dniach.
  • Oparzenia II stopnia dotyczą zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Powodują nie tylko rumień, ale też powstanie bolesnych pęcherzy. Może dojść nawet do wstrząsu, który powoduje omdlenia i drgawki.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli nie mamy pod ręką środków z apteki, możemy skorzystać z produktów, które znajdziemy w domu. Sprawdź, co pomaga na oparzenia słoneczne. Oto kilka domowych sposobów, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości, zanim sięgniemy po profesjonalne preparaty:

  • Chłodny prysznic – złagodzi ból i ochłodzi skórę. Pamiętaj, by nie polewać rozpalonej skóry bardzo zimną wodą! Na początku wybieramy letni strumień, następnie stopniowo możemy obniżyć temperaturę.
  • Miód, kefir, białko jajek – zajrzymy do naszej lodówki. Zimny kefir, jogurt czy maślanka ochłodzi poparzoną skórę i zregeneruje dzięki zawartości białka i witamin. Miód działa przeciwzapalnie, więc przyspieszy gojenie. Okład w postaci gazy wysmarowanej surowym białkiem jajka to szybki ratunek na poparzenie słoneczne – enzymy zawarte w białku wykazują działanie bakteriobójcze i zatrzymują stan zapalny.
  • Ziemniak i ogórek – te warzywa to także nieoceniona pomoc przy oparzeniu i bolesnych pęcherzach. Ziemniaki kroimy na plasterki, robimy puree lub wykorzystujemy skórki. Robimy okłady, a ból mija jak ręką odjął. Plasterki ogórka przyjemnie chłodzą oparzenia słoneczne twarzy.
  • Aloes i mięta – zarówno sok z aloesu, jak i olejek miętowy przyniosą ulgę przy oparzeniach. Aloes i mentol zawarty w liściach mięty ochłodzą i przyspieszą regenerację skóry.
  • Kurkuma – już od dawna znana w Indiach. Także nam może pomóc przyspieszyć gojenie poparzenia.

Pamiętaj, by nie smarować poparzonej skóry bardzo ciężkimi i tłustymi kremami. Gruba warstwa tłustego kremu zatrzymuje ciepło, które wzmaga pieczenie i ból. Wymienione wcześniej sposoby na oparzenia słoneczne nie zawsze są skuteczne i jeśli dolegliwości nie mijają, trzeba udać się do lekarza. Szczególnie opalanie jasnej karnacji może być niebezpieczne.

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Gdy dojdzie do stanu zapalnego i silnego bólu, należy wziąć lek przeciwbólowy, np. ibuprofen. W każdej aptece dostaniemy maść na oparzenia słoneczne. Tego typu preparaty zawierają hydroksykortyzol.

Warto zastosować kremy hipoalergiczne, bo poparzona skóra ma skłonności do alergii. Możemy wybrać maść z pantenolem, który zapobiega swędzeniu, przyspiesza gojenie ran i nawilża.

Inne skuteczne kremy po opalaniu to te z zawartością alantoiny. Maść wpływa na szybsze gojenie się ran i przyspiesza regenerację skóry, jednak niewłaściwie stosowana może wywołać podrażnienia.

Ile trwa oparzenie słoneczne?

Oparzenie powierzchowne, czyli pierwszego stopnia goi się zwykle od 3 do 6 dni. Ważne, że nie pozostawia blizn, czyli trwałych uszkodzeń w tkance.

Gojenie poparzenia drugiego stopnia trwa dłużej, bo dotyczy głębszych warstw skóry i tworzą się pęcherze. Kiedy mija oparzenie słoneczne II stopnia? Zazwyczaj musimy poczekać ponad tydzień, a nawet trzy tygodnie. Jeśli nadal z naszą skórą nie wszystko jest w porządku, należy szybko zgłosić się do dermatologa.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

By nie doprowadzić do ostrego oparzenia od słońca, warto zachować rozsądek w czasie opalania. Szczególnie dzieci i osoby starsze powinny stosować umiar w opalaniu. Oto kilka rad, które sprawią, że opalanie będzie łagodne dla naszej skóry, a my będziemy cieszyć się zdrową opalenizną przez kilka miesięcy:

  • Przede wszystkim stosuj kremy z filtrami UVA i UVB. Należy pamiętać, że wyróżniamy 6 fototypów skóry, od skóry białej i bladej do ciemnobrązowej. Osoby blade i piegowate o blond lub rudych włosach stosują najwyższy filtr i raczej unikają słońca.
  • Krem do opalania nakładaj 20 minut przed wyjściem na plażę i powtarzaj co 3 godziny lub po wyjściu z wody.
  • Nie opalaj się w godzinach od 11 do 15.
  • Chroń oczy – wybieraj dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
  • Unikaj wizyt w solarium.

Poza tym warto wiedzieć, że w okresie, w którym chcemy się opalać, musimy unikać picia niektórych ziół. Dziurawiec spożywany w nadmiarze może wywołać reakcję fotouczuleniową.

Uwaga na poparzenie słoneczne!

Wiadomo, we wszystkim należy zachować umiar. Badania wskazują, że promieniowanie UVB przyczynia się do raka złośliwego skóry. Co gorsza, czerniak może pojawić się nawet w miejscu, które nie było eksponowane na słońcu.

Nie można zapominać, że oparzenia po opalaniu powodują powstawanie nowych piegów i pieprzyków oraz wczesne starzenie się skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić nawet do groźnego udaru słonecznego.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (9)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz