Artykuł sponsorowany

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – typowe objawy i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – typowe objawy i leczenie

Zwyrodnienia kręgosłupa należą do najczęściej występujących dysfunkcji układu kostnego. Najczęściej są one wynikiem niezdrowego trybu życia, wykonywanej pracy zawodowej lub konsekwencją poważnych urazów. Związane z nimi dolegliwości oznaczają poważne ograniczenie codziennych czynności, a także narażają na ryzyko częściowego lub całkowitego paraliżu.

Skąd się biorą zwyrodnienia kręgosłupa?

Kręgosłup jest filarem, na którym utrzymuje się nasze ciało. Natura zaprogramowała go w taki sposób, aby człowiek mógł poruszać się w pozycji wyprostowanej, dźwigając nie więcej niż 60-80 kg masy mięśni, kości i płynów ustrojowych. Każde odstępstwo od tych zasad wywołuje ryzyko zmian, jakie mogą się pojawić w kręgach i ich połączeniach. Jeśli kręgosłup pracuje w nieprawidłowym położeniu, kręgi ocierają się o siebie i zmieniają kształt, podobnie jak ścierany pumeks. Kręgi, odsłaniając lub uciskając włókna nerwowe, wywołują silny i bardzo dokuczliwy ból. To pierwszy sygnał, aby skorzystać z pomocy specjalisty, jaką zapewnia Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Krzysztof Czekaj oraz inne tego typu placówki medyczne.

Do typowych przyczyn, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na deformacje i zwyrodnienia kręgosłupa zalicza się:

  • siedzący tryb życia,
  • nadwagę i otyłość,
  • podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach,
  • wyczynowe uprawianie sportu,
  • osłabienie mięśni brzucha,
  • wady postawy,
  • osteoporozę,
  • zmiany hormonalne,
  • urazy po wypadkach,
  • starszy wiek.

Zwyrodnienia kręgosłupa obejmują odcinek lędźwiowy, piersiowy lub szyjny.

Jak rozpoznać zwyrodnienie kręgosłupa?

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najbardziej efektywne wówczas, kiedy do lekarza zgłaszamy się w pierwszych stadiach choroby. Im mniejsze są szkody wyrządzone przez różne czynniki zewnętrzne, tym łatwiej można przywrócić sprawność pacjentowi, wyeliminować ból i uniknąć poważnych operacji. Zaniepokoić powinny każde dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, ale najbardziej charakterystyczne są te, które:

  • pojawiają się po długotrwałym przebywaniu w wymuszonej pozycji ciała – np. stojącej lub siedzącej,
  • występują po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • występują przy określonych ruchach kończyn lub tułowia,
  • mają charakter promieniujący w kierunku barku, pośladka, dłoni czy uda.

Często też bólom zwyrodnieniowym kręgosłupa towarzyszą bóle mięśni przykręgosłupowych.

Leczenie zmian zwyrodnieniowych

Zwyrodnienie zazwyczaj oznacza zmianę kształtu kręgów, dlatego cofnięcie takich zmian jest niemożliwe. Zwłaszcza w starszym wieku dochodzi do ich intensywnego wycierania się, dzięki czemu stają się cieńsze i inaczej się układają. Leczenie bardzo intensywnych zmian wymaga zabiegu operacyjnego, podczas którego wszczepiane są specjalne implanty międzykręgowe. Zanim jednak dojdzie do tak ekstremalnych sytuacji, leczenie zmian zwyrodnieniowych opiera się główne na fizykoterapii i farmakologii. Ta pierwsza ma na celu wprowadzenie prawidłowych nawyków i przywrócenie fizjologicznego układu kręgosłupa. Leki natomiast poprawiają komfort życia, uśmierzając ból. Zmniejszyć dolegliwości bólowe pomaga również wiele zabiegów, jak: krioterapia, laseroterapia, nagrzewanie lampami czy masaże wodne. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności noszenia ortezy.

Oceń artykuł (5)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz