Artykuł sponsorowany

Charakterystyka idealnej opiekunki dla osób starszych

Charakterystyka idealnej opiekunki dla osób starszych

Naczelnym zadaniem opiekunki jest sprawienie, by związana z podeszłym wiekiem bezradność jej podopiecznego była dla niego jak najmniej uciążliwa. Osoba starsza w towarzystwie opiekunki ma się przede wszystkim czuć dobrze – z jednej strony w wyniku zaspokojenia rozmaitych potrzeb natury pielęgnacyjnej, ale też psychicznie, co z kolei wiąże się z możliwością obdarzenia opiekunki sympatią i zaufaniem.

Zdrowie

Wśród najczęściej wymienianych cech idealnej opiekunki dla osób starszych w rozmaitych ankietach pojawiają się określenia takie jak „doświadczenie”, „zdolności komunikacyjne”, a także „empatia i wrażliwość”. Podstawą jest jednak przede wszystkim dobry stan zdrowia. Aby prawidłowo zająć się podopiecznym, co wymaga często niemało siły, opiekunka powinna być w pełni sprawna ruchowo, a także odznaczać się dobrym wzrokiem i słuchem.

Wrażliwość

Dwie ostatnie cechy jednak na niewiele się zdadzą, jeśli brakuje jej spostrzegawczości, a także właśnie empatii i wrażliwości. To dzięki nim bowiem będzie w stanie zauważyć niepokojące zmiany w zachowaniu czy stanie zdrowia osoby znajdującej się pod jej opieką, jak również lepiej zrozumieć jej potrzeby i oczekiwania – bez krępującej w wielu wypadkach konieczności proszenia o pomoc wprost. Ciepło, serdeczność i zaangażowanie też sprawią, że postępująca z wiekiem zniedołężniałość nie będzie dodatkowo źródłem wstydu dla podopiecznego. Idealna opiekunka osoby starszej nie może się kierować przy wyborze swojego zajęcia jedynie chęcią zarobku!

Siła

Zajęcie to jest wymagające i wysoce odpowiedzialne. Dlatego obok sporej dozy wrażliwości osoba się go podejmująca powinna się też charakteryzować dużą odpornością psychiczną. Umiejętność radzenia sobie ze stresem w sytuacjach kryzysowych nie tylko pozwoli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u osoby, która wymaga opieki, ale może wręcz uratować jej życie. Przy czym chodzi tyleż o zaradność, co o zdolność do panowania nad emocjami. Nawet najsprawniej przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny i dbałość o dopełnienie wszystkich obowiązków okraszone irytacją, złośliwością czy lekceważeniem nie sprawią, że ktoś nadaje się na opiekunkę.

Porozumienie

– Podopiecznemu należy się szacunek, również wtedy, gdy schorowany, często samotny, trzyma się swoich dziwacznych dla osób postronnych przyzwyczajeń czy wymaga tłumaczenia po kilka razy tej samej rzeczy – przypomina przedstawicielka biura opiekunek Pflegerin24. Idealna opiekunka powinna więc charakteryzować się także cierpliwością – ale z drugiej strony przyda jej się też asertywność, a więc zdolność do wyrażania stanowczej, acz grzecznej odmowy i obrony swoich przekonań. Pomogą w tym niewątpliwie zdolności komunikacyjne – a więc również odpowiednia znajomość języka obcego, jeśli opiekunka pracuje za granicą – które ułatwią kontakt nie tylko z podopiecznym, ale także z jej rodziną czy lekarzami.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz