Artykuł sponsorowany

Badanie USG stawów biodrowych niemowlęcia – dlaczego nie można go pominąć?

Badanie USG stawów biodrowych niemowlęcia – dlaczego nie można go pominąć?
Świeżo upieczeni rodzice niekiedy bywają zdziwieni ilością badań, które trzeba koniecznie wykonać ich dziecku. Wszystkie te badania są bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowości wykryte we wczesnym etapie rozwoju często można zniwelować w wieku niemowlęcym, bez negatywnych konsekwencji w przyszłości. Jedną z wad rozwojowych, które zagrażają naszym dzieciom jest dysplazja biodrowa.

Dysplazja stawu biodrowego to bardzo często spotykana wrodzona wada rozwojowa u dzieci – wyjaśnia specjalista Centrum Medycznego POLMED. Na jej wystąpienie składa się szereg przyczyn, przy czym ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne rodziców oraz sposób ułożenia płodu w brzuchu matki. Mówiąc najprościej, polega na niedorozwoju panewki stawowej biodra.

Diagnozowanie dysplazji biodrowej – USG

USG bioder jest obowiązkowym badaniem dla niemowląt i należy wykonać je między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Z reguły skierowanie na badanie wystawia lekarz pediatra, jednak zdarza się, że rodzice muszą zadbać o nie we własnym zakresie. Wybierając gabinet, w którym będziemy wykonywać badanie, warto zaznaczyć, że chodzi o USG bioderek – do wykonania tego typu obrazowania potrzebny jest specjalny sprzęt

Ultrasonografia jest jedyną metodą umożliwiającą dokładną ocenę rozwoju stawu biodrowego niemowlęcia. Ponieważ kości dziecka na tym etapie nie są jeszcze wystarczająco uwapnione, badanie rentgenowskie nie pozwala na uzyskanie wiarygodnego obrazu.

Postępowanie i rokowania w dysplazji

W populacji polskiej dysplazja jest najczęściej spotykaną wadą rozwojową, jednak jest to wada całkowicie uleczalna – mówi ekspert z Centrum Medycznego POLMED. W przypadku wykrycia jej na odpowiednio wczesnym etapie, korekcja polega na specyficznym pieluszkowaniu dziecka, bądź stosowaniu specjalnego aparatu ortopedycznego. Żadna z tych metod nie jest bolesna, a co najwyżej uciążliwa dla rodziców, może bowiem utrudniać pielęgnację. Okres wskazany do noszenia ortezy uzależniony jest od stopnia wady, jednak zazwyczaj nie przekracza kilku miesięcy.

Konsekwencje zaniedbań dysplazji

Odpowiednio wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia dysplazji daje zazwyczaj pewność całkowitego skorygowania wady. Jednak dziecko, u którego zaniechano terapii jest narażone na zwichnięcia biodra. W takim przypadku niezbędna jest hospitalizacja, w trakcie której dziecko leży z nogą na wyciągu, po czym staw nastawia się w znieczuleniu ogólnym. Niekiedy konieczne jest nawet leczenie operacyjne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz