Artykuł sponsorowany

Badania wstępne medycyny pracy

Badania wstępne medycyny pracy

Wymogi prawne związane z Kodeksem pracy normują sposób zatrudniania pracowników. Jednym z ważnych przepisów jest ten dotyczący dopuszczania osób do pracy w aspektach medycznych. Każdy pracownik musi posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie uprawniające do wykonywania danego zawodu bądź zaświadczenie, w którym stwierdzono brak przeciwwskazań do wykonywania zadań na określonym stanowisku.

Badania medycyny pracy – kogo obowiązują?

Badania wstępne, które zalicza się do badań profilaktycznych medycyny pracy, muszą zostać przeprowadzone zarówno przed podjęciem pracy, jak i w jej trakcie. Rozróżnia się zatem trzy ich rodzaje: badania wstępne, badania okresowe i badania kontrolne. Pierwsze z nich wykonuje się w przypadku osób przyjmowanych do firm na podstawie stosunku pracy lub w okolicznościach przenoszenia pracowników na inne stanowiska – na przykład te, na których występują określone czynniki szkodliwe oraz ciężkie warunki. Jeśli chodzi o badania okresowe, są one wymagane do uaktualnienia orzeczenia wydawanego w ramach badań wstępnych. Ostatni typ wizyty lekarskiej – kontrolnej – u specjalisty medycyny pracy związany jest z nieobecnościami spowodowanymi chorobami pracownika. Wykonuje się je w przypadku dłuższych terminowo absencji, trwających powyżej 30 dni. Warto wiedzieć, że małe, średnie, a także duże przedsiębiorstwa korzystają z usług medycyny pracy w ramach kontraktów z takimi podmiotami jak Centrum Medycyny Pracy Hipokrates Sp. z o.o. Tego typu centra zatrudniają różnego rodzaju lekarzy specjalistów, lekarzy ogólnych, lekarzy rodzinnych czy też psychologów, którzy świadczą szeroko rozumiane usługi medycyny pracy, w tym badania sprawności psychomotorycznej (zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Dz. U. Nr 62, poz. 287 – oraz w ustawie Prawo o ruchu drogowym – Dz. U. Nr 98, poz. 606).

Specyfikacja badań wstępnych

Badania wstępne do pracy zawsze przeprowadzane są przez lekarzy z ośrodków zdrowia, z którymi pracodawca zawarł umowę. Najczęściej są to przychodnie specjalistyczne medycyny pracy, które zatrudniają wielu specjalistów. Jest to bardzo ważne z tego względu, że w różnych zawodach wymagane są inne kwalifikacje oraz inne normy bezpieczeństwa zdrowotnego. Podstawowym działaniem jest wywiad i badanie ogólne, a także często badanie krwi, oznaczenie poziomu glukozy oraz ogólne badanie moczu. Pracownicy biurowi najczęściej są kierowani również na badanie wzroku – komputerowe badanie pola widzenia – a osoby pracujące w ośrodkach przemysłowych będą musiały przejść RTG płuc czy spirometrię (czynnościowe badanie układu oddechowego). Warto wiedzieć, że specyfikacje różnych zawodów wymagają skorzystania z usług medycyny pracy wielu specjalistów – od lekarzy ogólnych po laryngologów czy neurologów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz