10 przyczyn wypadania włosów

10 przyczyn wypadania włosów

Włosy nadmiernie wypadają szczególnie jesienią i wiosną. Jeśli jednak zauważysz nadmierną utratę objętości fryzury, może to być objaw poważnych chorób skóry głowy lub zaburzeń hormonalnych. Powodem może być również niewłaściwa pielęgnacja. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów. Przekonaj się, co zrobić, by temu zapobiec i znów cieszyć się piękną fryzurą.

Strony www Strony www

Dlaczego włosy wypadają?

Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Niewielka utrata włosów to jeszcze nie tragedia, szczególnie jesienią wiele pań narzeka na kłopoty z fryzurą. Problem pojawia się, gdy codziennie tracimy coraz więcej kosmyków.

Ile włosów wypada dziennie? Przyjmuje się, że każdego dnia możemy utracić nawet od 50 do 100 włosów. Jeśli jednak twoje włosy wypadają garściami, musisz znaleźć powód utraty kosmyków. Poznaj przyczyny wypadania włosów i wyeliminuj problem.

1. Tarczyca a wypadanie włosów

Jednym z powodów nadmiernego wypadania włosów może być niedoczynność tarczycy. Poza utratą i łamliwością włosów niedoczynność charakteryzuje pojawienie się następujących objawów:

  • Apatia, senność, uczucie zimna
  • Szybkie przybieranie na wadze
  • Przesuszenie skóry
  • Wypadanie brwi

Niedoczynność tarczycy powoduje zmiany skórne, a także działa na inne układy, spowalniając metabolizm. Niestety domowe kuracje czy odżywki z apteki nie pomogą w tym przypadku. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u endokrynologa i wyrównanie poziomu hormonów tarczycy.

2. Wypadanie włosów a hormony

Nadmierne wypadanie włosów pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, czyli między 45 a 55 rokiem życia. Poza charakterystycznymi objawami, takimi jak spowolniony metabolizm, uderzenia gorąca i nadwrażliwość dojrzałe kobiety dotyka również łysienie. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. Mniej bujna fryzura jest trudna do zaakceptowania przez wiele pań, ale to proces naturalny związany z wiekiem.

Wypadanie włosów po ciąży również wiąże się z działaniem hormonów. Na szczęście nie ma powodu do zmartwień, ponieważ z czasem wszystko powinno wrócić do normy. Wypadanie włosów po porodzie związane jest ze spadkiem estrogenów, które w czasie trwania ciąży hamowały utratę włosów.

Wypadanie włosów u mężczyzn to sprawa zarówno hormonów, jak i wynikająca z uwarunkowań genetycznych. Panów dotyka często łysienie androgenowe, którego powodem jest wysoki poziom testosteronu. Niestety również pań nie omija ten problem. Łysienie androgenowe dotyczy kobiet, które mają podwyższony poziom męskich hormonów. Dodatkowe objawy to spadek lub podwyższenie wagi.

3. Łupież a wypadanie włosów

Pojawiający się łupież może być jednym z objawów poważnych schorzeń. Wypadanie włosów charakteryzuje takie choroby skóry głowy, jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy grzybica. Stan zapalny gruczołów łojowych prowadzi do złuszczania naskórka w postaci łupieżu i w konsekwencji do utraty włosów. Konieczna jest wtedy wizyta u dermatologa.

4. Niewłaściwa fryzura i pielęgnacja

Poza poważnymi przyczynami utraty włosów takimi jak choroby skóry czy zaburzenia hormonalne powodem może być nieodpowiednia pielęgnacja.

Jeśli włosy wypadają, unikaj:

  • Wiązania włosów w ciasny kok lub koński ogon
  • Mocnego spinania włosów spinkami, wsuwkami
  • Częstego tapirowana, prostowania

5. Wypadanie włosów po farbowaniu

Niestety nadmierna utrata włosów to często konsekwencja farbowania lub stosowania mocnych kosmetyków do stylizacji. Pamiętaj, jeśli marzysz o rozjaśnianiu, lepiej udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Odpowiednia pielęgnacja osłabionych włosów po farbowaniu powinna z czasem rozwiązać problem wypadania.

6. Nieprawidłowa dieta

Nieodpowiednia dieta i zaburzenia odżywiania to kolejna przyczyna utraty objętości fryzury. Sprawdź, co powoduje nadmierne wypadanie włosów:

  • Dieta uboga w białko, żelazo, biotynę
  • Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia
  • Restrykcyjna dieta w czasie odchudzania

7. Przyjmowanie leków

Niektóre leki źle wpływają na kondycję włosów. Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, antydepresantów, suplementów z witaminą A oraz preparatów na receptę, które stosuje się w zapaleniu stawów i chorobach serca może osłabiać włosy.

8. Stres a wypadanie włosów

Długotrwały stres wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Nagłe i silne przeżycia mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów nawet w krótkim czasie.

Warto wspomnieć, że jednym z zaburzeń psychicznych jest trichotillomania, które charakteryzuje się niekontrolowanym wyrywaniem włosów z różnych części ciała.

9. Palenie papierosów

To kolejna przyczyna zmniejszenia objętości fryzury. Palacze rzadko kiedy mogą pochwalić się bujną czupryną. Toksyczne związki zawarte w nikotynie niszczą włosy, które stają się matowe i wypadają.

10. Przeziębienie

Niektórzy mogą zaobserwować nadmierne wypadanie włosów po wcześniej przebytym przeziębieniu. Przyczyną jest osłabienie organizmu. Rozwiązaniem może być suplementacja. Z czasem wszystko powinno wrócić do normy.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Jeśli włosy wypadają z innego powodu niż zaburzenia hormonalne czy kłopoty ze skórą, możesz samodzielnie spróbować polepszyć kondycję włosów. W aptekach dostępne są specjalne preparaty i tabletki na wypadanie włosów. W drogeriach kupisz też profesjonalne wcierki.

Możesz wybrać się też do salonu kosmetycznego, fryzjerskiego lub gabinetu medycyny estetycznej i tam skorzystać z profesjonalnych zabiegów na wypadające włosy. Specjalista doradzi, co będzie najlepsze na wzmocnienie osłabionych cebulek.

Pozostają jeszcze domowe sposoby. Skrzyp i pokrzywa na wypadanie włosów są wyjątkowo skuteczne. Możesz robić płukanki na bazie ziół lub pić ziołową herbatę.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży