Artykuł sponsorowany

Z wizytą u urologa – wywiad, badania palpacyjne i diagnostyka obrazowa

Z wizytą u urologa – wywiad, badania palpacyjne i diagnostyka obrazowa

Rośnie świadomość społeczna związana z chorobami urologicznymi. Do profesjonalnych poradni zgłaszają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To oni w szczególności powinni zadbać o profilaktykę oraz diagnozowanie schorzeń urologicznych – zwłaszcza po 50. roku życia. Do odwiedzania gabinetów urologicznych warto zachęcać także młodszych pacjentów – bardzo często wykrycie początkowych stadiów chorób może powstrzymać ich rozwój, który później przyniósłby wiele stresu, obaw i dyskomfortu.

Badania układu moczowo-płciowego

Układ moczowo-płciowy jest bardzo wrażliwy, a dolegliwości z nim związane wpływają na obniżenie komfortu – również psychicznego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Jeśli chodzi o przebieg badania urologicznego, jest ono podzielone na dwie części: wywiad z pacjentem oraz badanie palpacyjne. Pierwsza wizyta wiąże się z bardzo szczegółową rozmową na temat przebytych chorób, dyskomfortu moczowo-płciowego, przyjmowanych leków, a także aktywności seksualnej. Warto pamiętać, że profesjonalny lekarz posiada odpowiednie przeszkolenie psychologiczne, dzięki któremu pacjent nie poczuje się skrępowany podczas wizyty. Takim przygotowaniem może się pochwalić np. urolog Wojciech Franków. Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne. Podczas niego lekarz urolog dokonuje oględzin okolicy narządów układu moczowego i płciowego. Wszelkie zgrubienia, guzki, a także objawy medyczne, które nie są zauważalne w fizjonomii człowieka, wymagają wykonania badania specjalistycznego.

Specjalistyczne badania urologiczne

Do badań urologicznych zalicza się badania palpacyjne (dotykowe), a także badania gruczołu krokowego mężczyzn przez odbytnicę. Jeśli chodzi o diagnostykę obrazową, wykonuje się w jej zakresie zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, ultrasonografię dróg moczowych oraz urografię. Badania te bardzo często są w stanie ujawnić mało szkodliwe i jeszcze nierozwinięte nowotwory, takie jak rak prostaty. Pomagają one również dopasować skuteczne metody leczenia takich schorzeń, jak nietrzymanie moczu – bardzo częste zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – a także problemy zaburzeń erekcji. Dobry specjalista w zakresie urologii dokładnie przebada pacjenta zarówno pod kątem ogólnym – zleci np. badanie moczu i krwi – jak i dziedzinowym, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu do diagnostyki oraz działań laboratoryjnych. Dzięki temu będzie można wdrożyć odpowiednie metody (np. farmakologiczne) prowadzące do nawet całkowitej eliminacji schorzeń bez inwazji chirurgicznej – np. leczenia nietrzymania moczu czy leczenie raka prostaty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz