Artykuł sponsorowany

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o raku piersi

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o raku piersi

Co zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet?Nowotwór piersi to choroba, z którą mogą się zetknąć kobiety w każdym wieku. Jednak największe ryzyko jego wystąpienia dotyczy kobiet w przedziale wiekowym między 50. a 70. rokiem życia. Co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu? Jak rozpoznać objawy choroby? Kiedy zapisać się na wizytę do onkologa? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz krótki artykuł.

Najważniejsze informacje

Sprawa jest poważna – nowotwór piersi to najczęściej występujący rodzaj nowotworu wśród Polek. Prawdopodobieństwo, że zostanie on zdiagnozowany u kogoś z kręgu naszej rodziny lub przyjaciół, jest więc bardzo duże. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu piersi. Warto też podkreślić, że jest to nowotwór, który, odpowiednio wcześnie wykryty, może zostać wyleczony. Dobrym lekarzem, który  zajmuje się między innymi leczeniem raka piersi, jest Cezary Skrzypczyński. Prowadzi on swój prywatny gabinet onkologiczny. Rakiem piersi nazywamy złośliwą odmianę nowotworu – powinniśmy jednak wiedzie, że nie każda zmiana nowotworowa jest złośliwa. Dość często zdarzają się różnego rodzaju guzki i torbiele, które nie stanowią zagrożenia dla życia pacjentek. Ważne jest jednak, by takich zmian nie ignorować – wczesne wykrycie nowotworu piersi umożliwia uporanie się z nim. Regularne badania są bardzo ważne zwłaszcza u kobiet w wieku podwyższonego ryzyka – czyli między 50. a 70. rokiem życia. Panie w tym przedziale wiekowym mają prawo do darmowego badania mammografem.

Co zwiększa ryzyko raka piersi?

Poza dojrzałym wiekiem na zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi wpływa jeszcze kilka innych czynników. Bardzo duże znaczenie – podobnie jak w przypadku innych nowotworów, mają uwarunkowania genetyczne. U kobiet, których matka chorowała na raka piersi, prawdopodobieństwo zachorowania na taki sam nowotwór jest o połowę większe. Kolejny czynnik ryzyka to otyłość – dodatkowo stanowi ona także problem w wykryciu nowotworu. Zmiany nowotworowe u osób otyłych nie są tak widoczne. Wpływ na występowanie nowotworu piersi u kobiet mają też czynniki endogeniczne – częściej wykrywa się raka piersi u kobiet które wcześnie zaczęły miesiączkować i później przeszły menopauzę.

Rozwój nowotworu przyspiesza zła dieta, bogata w pokarmy wysokotłuszczowe. Ryzyko podwyższa też spożywanie alkoholu. Warto również wspomnieć o tym, że chociaż raka piersi znacznie częściej diagnozuje się u kobiet, to problem ten dotyka także mężczyzn.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz