Artykuł sponsorowany

Wspomagaj rozwój mowy dziecka

Wspomagaj rozwój mowy dziecka

Mowa to kluczowa sprawa w rozwoju dziecka, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzięki niej dziecko może się precyzyjnie komunikować, zdobywa informacje; mowa pozwala wyrażać mu jego myśli, własne opinie i uczucia. Poziom, który osiąga człowiek w tej językowej komunikacji w dużym stopniu wpływa na sukcesy edukacyjne, a potem życie zawodowe; wpływa także na stosunki z innymi ludźmi.

By pomóc dziecku

Jeśli dziecko mówi nieco inaczej niż jego rówieśnicy, słyszysz że wymowa jest wadliwa, głoski wymawiane są nieprawidłowo, lub są zupełnie omijane, zapisz dziecko na terapię logopedyczną. W domu, w porozumieniu z logopedą, także rodzice pracują ze swoją pociechą, przeprowadzając w formie zabawy szereg różnorodnych ćwiczeń usprawniających mowę. Trzeba wiedzieć, że ćwiczenia te mają być dla dziecka przyjemnością i zabawą, mają być czasem aktywnie spędzonym na wartościowym kontakcie z rodzicami lub opiekunami.

Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy

Mamy kilka grup różnych ćwiczeń. Są to:

  • ćwiczenia słuchowe, wykorzystujące bodźce niewerbalne (dziecko rozpoznaje głosy zwierząt, dźwięki instrumentów, dźwięki pochodzące z otoczenia, dźwięki niskie i wysokie, różnicuje rytm  oraz liczbę dźwięków);
  • ćwiczenia z wykorzystaniem dźwięków mowy:

1.      ćwiczenia słuchu fonematycznego (np. różnicowanie wyrazów i różnicowanie głosek),

2.      ćwiczenia słuchu prozodycznego i realizacji melodii wypowiedzi (dziecko odtwarza melodię wypowiedzi drugiej osoby),

3.      ćwiczenia iloczasu ,

4.      ćwiczenia tempa wypowiedzi,

5.      ćwiczenia akcentu wypowiedzi,

6.      ćwiczenia słuchu fonetycznego;

  • ćwiczenia rozumienia wypowiedzi oraz ćwiczenia pamięci słownej;
  • ćwiczenia, które rozwiną słownictwo dziecka, ćwiczenia w budowaniu zdań i dłuższych wypowiedzi;
  • ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, ćwiczenia głosów.

Zapisz swoje dziecko do znakomitego logopedy. Gabinet terapii logopedycznej mgr Agnieszka Wilk specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wad i zaburzeń mowy. Opieką otoczone są tu niemowlęta, dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Magister Agnieszka Wilk to bardzo doświadczony specjalista, opierający się w swojej pracy terapeutycznej m.in. na metodzie Szkoły Krakowskiej prof. Jagody Cieszyńskiej; wykorzystuje także różne inne sprawdzone i nowoczesne metody terapeutyczne.

Pamiętać należy, że:

  • konsekwentnie dążymy do osiągnięcia terapeutycznego celu zabawy,
  • czas trwania zabawy powinien być dostosowany do wydolności i wieku dziecka,
  • stopień trudności dostosowujemy do możliwości dziecka,
  • do zabaw wykorzystujemy lustro, w którym dziecko obserwuje twarz swoją i osoby z nim ćwiczącej,
  • ćwiczymy systematycznie i wytrwale.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz