Artykuł sponsorowany

Wizyty kontrolne u kardiologa

Wizyty kontrolne u kardiologa

Wizytą u kardiologa powinni być zainteresowane wszystkie osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, posiadają wysokie ciśnienie tętnicze, odżywiają się w niezdrowy sposób, a także osoby, w rodzinach których wystąpiły różnego rodzaju choroby układu krążenia. Warto pamiętać również o profilaktyce związanej z wiekiem – osoby po 40 roku życia powinny co jakiś czas udać się na konsultacje do lekarza kardiologa.

Grupa ryzyka

Na konsultacje do gabinetu kardiologicznego prowadzonego przez doktora nauk med. Grzegorza Klickiego powinny udać się w szczególności osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, te, które szybko się męczą, oraz osoby, u których występują duszności wysiłkowe. Ból w klatce piersiowej, kołatanie serce i omdlenia powinny skłonić każdego do jak najszybszej wizyty u kardiologa. Są to bardzo niepokojące objawy ze strony układy krążenia, dlatego ważne jest to, aby przeprowadzić wnikliwe badania diagnostyczne. Warto przemyśleć skorzystanie z opieki lekarskiej prywatnych gabinetów – lekarze świadczący prywatną pomoc medyczną są w stanie przeprowadzić niezbędne badanie podczas pierwszej wizyty.

Badanie podmiotowe, przedmiotowe i specjalistyczne

W przypadku wizyty lekarskiej u kardiologa bardzo ważne jest badanie podmiotowe. Warto zatem wcześniej dokładnie przeanalizować swój sposób odżywiania, poruszania, zmiany dotyczące procesu oddychania, styl życia, a także zaobserwować czy wystąpiły jakieś zmiany kolorytu skóry, czy pogorszenie ogólnego samopoczucia. Choroby układu krążenia są bardzo ciężkie do jednoznacznej diagnozy bez specjalistycznych badań, dlatego szeroki wywiad lekarski ułatwia kardiologowi rozpoznanie chorób. Pamiętaj o tym, aby nie fałszować informacji dotyczących zażywanych leków, a także używek takich jak papierosy oraz alkohol. Kolejnym etapem wizyty w gabinecie kardiologicznym po badaniu podmiotowym jest przeprowadzenie przez lekarza kardiologa badania przedmiotowego – badania ciała pacjenta. W tym celu kardiolog przeprowadzi między innymi badania: ciśnienia krwi na obu kończynach górnych, osłuchowe serca i płuc, tętna na tętnicach obwodowych (kończyny górne, dolne i szyja). Kardiolog bardzo skrupulatnie sprawdza również to, czy nie występują niepokojące zmiany skórne, które mogą wskazywać na rozwój schorzeń serca. Ostatni etap dotyczący diagnozowania to badania specjalistyczne. Składają się na nie EKG, echo serca, holter EKG, holter ciśnieniowy, a także test wysiłkowy. Dopiero po wnikliwej analizie badań podmiotowych, przedmiotowych, i specjalistycznych (w tym laboratoryjnych np. pełna morfologia krwi) lekarz przejdzie do odpowiednich działań.

Choroby układu krążenia

Warto wiedzieć, że na prawidłową pracę serca wpływa cały układ krążenia. Pomimo nowoczesnej technologii i bardzo szybkiego procesu diagnostycznego, choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. To dlatego tak ważna jest profilaktyka i odwiedzanie gabinetu kardiologicznego przynajmniej raz w roku (konsultacje kardiologiczne powinny zacząć jak najszybciej osoby z grupy ryzyka, a także osoby po 40 roku życia). Do najczęściej diagnozowanych chorób układu krążenia zalicza się nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, niewydolność serca, gorączkę reumatyczną, zaburzenia rytmu serca, nerwicę serca, a także żylaki. Szczególnie groźna jest choroba wieńcowa, która wymaga stałej opieki lekarskiej – potrzebują jej również osoby po zawałach serce i udarach mózgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz