Artykuł sponsorowany

Technika Ustawień Systemowych – co to takiego?

Technika Ustawień Systemowych – co to takiego?

Ustawienia Systemowe to nowatorska i kontrowersyjna metoda terapeutyczna opracowana przez Berta Hellingera. Stosowana jest do rozwiązywania problemów psychicznych, takich jak nerwica, uzależnienie, trauma, ale także w celu głębszego samopoznania. Skupia się na zrozumieniu i przezwyciężaniu negatywnych skutków naszego uwikłania w system rodzinny.

Widzące pole

Psychologowie od dawna zgadzają się co do istnienia pewnego rodzaju pola, tworzonego przez energię każdej rodziny, jednak dopiero Hellinger odkrył w jaki sposób dotrzeć do tego fenomenu i wykorzystać go w pracy terapeutycznej. Kluczowe jest tu zjawisko reprezentacji. Obce osoby biorące udział w terapii zostają symbolicznie przypisane do danego członka rodziny pacjenta. Po odpowiednim ustawieniu tych osób względem siebie, tworzy się przestrzeń aktywności widzącego pola. Przejawem działania widzącego pola jest odczuwanie przez reprezentantów emocji i myśli odzwierciedlających rzeczywiste stosunki panujące w systemie rodzinnym osoby badanej. Dzięki temu, terapeuta osiąga wgląd w pewien plan czy sposób działania tej właśnie rodziny. Warsztaty wykorzystujące technikę Ustawień Systemowych organizowane są przez Instytut Ustawień Systemowych. Instytut zajmuje się wykonywaniem ustawień nie tylko rodzinnych, ale i biznesowych, organizacyjnych, indywidualnych, związkowych oraz wielu innych.

Przebieg sesji terapeutycznej wykorzystującej technikę Ustawień Systemowych

Na samym początku terapeuta ustala fakty z życia pacjenta, poprzez szereg pytań dotyczących jego sytuacji rodzinnej. Później pacjent wybiera spośród zebranych na sesji osób reprezentantów dla siebie samego oraz dla poszczególnych członków swojej rodziny, a następnie rozmieszcza ich w przestrzeni względem siebie, wedle wewnętrznego odczucia. W ten sposób otrzymuje konfigurację pozwalającą zaistnieć energii będącej przejawem widzącego pola.

Sprawdź też: Współczesne elementy aranżacji wnętrz – meble systemowe

Tak ustawieni reprezentanci zaczynają odczuwać emocje, relacje, zależności panujące w rodzinie pacjenta, przejawiające się nawet w postaci doznań cielesnych. Wszystkie emocje odczuwane są względem innych „członków rodziny”. Warto zaznaczyć, że reprezentanci nie są wcześniej informowani o relacjach w tej rodzinie czy sytuacji ich poszczególnych członków. W trakcie trwania sesji terapeuta ingeruje w ustawienie reprezentantów, zmienia ich położenie względem siebie, a następnie pyta o doznania wywołane tymi działaniami. Tego typu ustawienia rodzinne mają na celu rozwiązanie tzw. uwikłania, co może pomóc w przezwyciężeniu wielu problemów psychicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz