Artykuł sponsorowany

Skuteczne metody leczenia depresji

Skuteczne metody leczenia depresji

Ponad półtora miliona Polaków cierpi na depresję, z czego zaledwie co trzeci podejmuje leczenie. Zupełnie niesłusznie. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele skutecznych metod walki z depresją, dopasowanych do indywidualnej sytuacji i stanu chorobowego. Stopniowo odchodzi się od rozpowszechnionego jeszcze do niedawna leczenia elektrowstrząsami, stawiając na aktywną psychoterapię, farmakologię oraz samopomoc.

Metoda farmakologiczna

W leczeniu depresji zastosowanie znajdują antydepresanty. To grupa leków psychotropowych, mająca właściwości przeciwlękowe i uspokajające. Odpowiednio dobrane specyfiki regulują poziom serotoniny i noradrenaliny, wskutek czego prowadzą do poprawy samopoczucia i zwiększenia pewności siebie. Bardzo istotne jest odpowiednie dawkowanie medykamentów. Dobór dawek leków powinien odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza-psychiatry. Leki spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do groźnych uzależnień.

Psychoterapia

Leczenie depresji poprzez psychoterapię to najczęściej zalecana metoda, polegająca na regularnych sesjach terapeutycznych ze specjalistą. Rozmowy z psychiatrą pozwalają dotrzeć do źródła problemu.

Istnieją nurty psychoterapeutyczne, bazujące na zróżnicowanych technikach. Przykładowo, terapia poznawczo-behawioralna skupia się na zmianie schematów myślenia i poglądów na własny temat. Terapia psychodynamiczna pomaga natomiast w odkryciu i rozwiązaniu konfliktów sięgających przeszłości – objaśnia Aneta Gielnik-Piotrowska, lek. med. Spec. psychiatra, psychoterapeuta i terapeuta rodzinny z Poznania.

Samopomoc domowa

W poprawie stanu psychicznego pomocna okazuje się również praca nad sobą. Domowe sposoby walki z depresją sprawdzają się zwłaszcza na wczesnych stadiach choroby. W wielu przypadkach prowadzą do poprawy nastroju, w innych pomagają ustabilizować stan obecny. Do czynności samopomocowych zaliczamy między innymi aktywność fizyczną (bieganie, fitness), stosowanie technik relaksacyjnych, zrównoważony tryb życia (regularne pory wstawania i spożywania posiłków) czy zdrową dietę. Wymienione działania stanowią świetne uzupełnienie dla terapii ze specjalistą. Korzystają z nich również osoby, które świadomie rezygnują z przyjmowania leków antydepresyjnych (na przykład z uwagi na skutki uboczne).

Recepta na sukces

Najlepsze rezultaty w leczeniu depresji przynosi łączenie kilku metod. Terapię warto oprzeć na spotkaniach z psychiatrą, który w razie potrzeby przepisze niezbędne lekarstwa oraz doradzi, jakie działania należy podjąć we własnym zakresie. Osiągnięcie zamierzonych rezultatów może trwać miesiącami, a nawet latami. Zależy przede wszystkim od stopnia rozwoju schorzenia i chęci pracy nad sobą. Ze wcześnie wykrytą depresją można się uporać, a rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pozwala całkowicie odzyskać utraconą radość życia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz