Artykuł sponsorowany

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Dzisiejsza stomatologia pozwala na wykonywanie wypełnień sporych ubytków spowodowanych próchnicą, bądź mechanicznym ukruszeniem się zęba (w przypadku uderzenia, bądź twardego pokarmu). Lekarze stomatolodzy oferują pacjentom różnego rodzaju materiały odbudowujące strukturę zęba, a wśród najczęściej wykorzystywanych są kompozyty, glasjonomery oraz porcelana.

Kompozyty – optymalna cena, długoletnia trwałość i wysoka estetyka

Najczęściej wykorzystywanym materiałem budulcowym wypełnień różnego rodzaju są tak zwane kompozyty. Wyróżniają się one wysoką trwałością, estetyką (ciężko odróżnić je od naturalnych zębów), a także ceną – koszt od 150 zł do 1000 zł. Pomimo, iż nie są tak trwałe, jak porcelana, to większość pacjentów decyduje się właśnie na założenie tego typu wypełnień. Stworzone są one z mieszanki tworzyw sztucznych, które wykazują dużą plastyczność. Pozwala to na wykorzystanie kompozytów do odbudowy przednich zębów. Sam proces zakładania kompozytów jest kolejną ich zaletą. Stomatolog nakłada odpowiednią warstwę materiału i nadaje mu właściwy kształt. Etapem końcowym jest utwardzenie specjalną lampą polimeryzacyjną. Tego typu działania oferuje gabinet dentystyczny Włodzimierza Wójcickiego, który specjalizuje się w stomatologii estetycznej, zachowawczej, dziecięcej, w protetyce, endodoncji oraz ortodoncji. To on pomoże Ci wybrać odpowiednie dla Twoich potrzeb i finansów rozwiązania.

Glasjonomery – stomatologia dziecięca

Cementy glasjonomerowe świetnie sprawdzają się w przypadku łączenia szkliwa i zębiny zębów mlecznych. Ich skład pozwala na uwolnienie tak zwanych jonów fluorkowych, które zabezpieczają zęby przed próchnicą. Glasjonomery wykorzystywane są głównie w stomatologii dziecięcej, kiedy to nie trzeba zakładać wypełnień na długie lata. Pomimo, iż cement stomatologiczny tego rodzaju nie jest wysokiej jakości i jest podatny na ścieranie, to w związku z oczekiwaniem na wyrzynanie zębów stałych, stanowi on najlepsze rozwiązanie.

Estetyka na pierwszym miejscu

Pomimo wysokiej trwałości wypełnień kompozytowych, które wykorzystywane są również do odbudowy zęba, to najbardziej rekomendowanymi są te wykonane z porcelany. Jest ona najtrwalszym budulcem, którego nie sposób odróżnić od pozostałych zębów pacjenta. Ważne są oczywiście umiejętności dentysty, który dokładnie wyprofiluje naturalny kształt i nada odpowiedni kolor. To od techniki zakładania wypełnień w dużej mierze zależy czas ich użytkowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz