Artykuł sponsorowany

Psychoterapia – w czym może pomóc? Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Psychoterapia – w czym może pomóc? Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty, psychiatry czy (w mniejszym stopniu) psychologa wciąż często jest w naszym kraju kojarzona negatywnie. Nie jest to jednak tylko metoda leczenia zarezerwowana dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Z pomocy psychoterapeuty skorzystać może każdy. Dowiedz się, jakie wyróżnia się rodzaje psychoterapii i w jakich sytuacjach się je stosuje.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeutą może nazywać się osoba, która ukończyła studia wyższe (najczęściej z zakresu psychologii, medycyny lub pedagogiki) oraz przeszła odpowiednie, kilkuletnie szkolenie z psychoterapii. W ramach nauki, kandydat na psychoterapeutę przechodzi szereg szkoleń i praktyk, musi zdać też liczne egzaminy z wiedzy teoretycznej. Obowiązkowe jest również poddanie się własnej psychoterapii.

Psychoterapia jest nauką bardzo złożoną. Czerpie z osiągnięć psychologii, psychiatrii, medycyny i filozofii. Polega na bezpośrednim kontakcie specjalisty z pacjentem (lub pacjentami – terapii mogą poddawać się pary lub nawet grupy osób). Może być działaniem leczniczym, zastępującym lub uzupełniającym leczenie farmakologiczne albo jedynie zapobiegawczym. Elementy psychoterapii wykorzystuje się często na szkoleniach i warsztatach dotyczących na przykład rozwoju kariery czy wykorzystywania własnego potencjału. Wielu terapeutów w swoich działaniach wykorzystuje też rozmaite techniki wspomagające, takie jak terapia przez sztukę, hipnoza czy zabawa.

Kiedy przydać się może psychoterapia?

Psychoterapia może być niezwykle pomocna w wielu zaburzeniach i problemach natury psychicznej (na przykład depresji, zaburzeniach odżywiania, fobiach czy schizofrenii), ale do gabinetu kompetentnego terapeuty, takiego jak Kontakt Psychoterapia i Psychoedukacja. Tomasz Kuczma warto udać się także w trudnych sytuacjach życiowych.

Każdy psychoterapeuta stosuje inne metody pracy i specjalizuje się w pomocy osobom z różnymi problemami, jednak większość z nich kieruje swoje usługi nie tylko ku cierpiącym z powodu zaburzeń i chorób psychicznych.

Psychoterapia może pomóc między innymi w:

  • głębszym poznaniu siebie, znalezieniu pasji lub celu w życiu, odkryciu swojego potencjału,
  • pozbyciu się bagażu związanego z przeszłością, zrozumieniu swoich problemów emocjonalnych,
  • poradzeniu sobie z trudną, kryzysową sytuacją życiową,
  • poprawie relacji z partnerem,
  • poprawie relacji z dzieckiem, zrozumieniu jego problemów, usprawnieniu komunikacji.

Wizyta w gabinecie psychoterapeutycznym nie musi być więc powodem do wstydu. Krok ten jest oznaką chęci zmiany, a więc powinien być wręcz powodem do dumy. Skuteczność psychoterapii jest potwierdzona badaniami, a jej zastosowanie bardzo szerokie. Jeśli więc czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi problemami, nawet jeśli wydają się przejściowe, nie bój się zasięgnąć porady specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz