Artykuł sponsorowany

Przebieg leczenia ortodontycznego

Przebieg leczenia ortodontycznego

Wady zgryzu stanowią bardzo poważny problem u pacjentów. Mogą powodować problemy z przeżuwaniem pokarmu, pogarszają estetykę uśmiechu oraz często są przyczyną wad wymowy. Na szczęście, dzięki leczeniu ortodontycznemu można całkowicie sobie z nimi poradzić. Jak wyglądają przygotowania do leczenia wady zgryzu oraz na czym dokładnie polega cały proces, dowiesz się z naszego artykułu.

Wizyty wstępne w gabinecie ortodontycznym

Przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu konieczne jest dokładne zdiagnozowanie istniejącego problemu oraz określenie przyczyn jego powstania. W tym celu musimy się zgłosić na konsultację ortodontyczną. Lekarz ortodonta w jej trakcie przeprowadzi z nami dokładny wywiad mający na celu określenie naszych zwyczajów żywieniowych, a także objawy i przyczyny powstania problemów ze zgryzem. Oprócz tego zbada nasz zgryz i czynności mięśni, a następie wykona wyciski szczęki oraz zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne. Wszystkie te elementy będą podstawą do dokładnego poznania problemu pacjenta oraz opracowania skutecznego planu leczenia.

Indywidualny plan leczenia jest przedstawiany pacjentowi na następnej wizycie. Uwzględnia on m.in. przebieg oraz czas trwania całego leczenia ortodontycznego. Jest to również doskonały czas na wytłumaczenie pacjentowi wszystkich powstałych w międzyczasie pytań i wątpliwości. Pacjent oczywiście musi zaakceptować przedstawiony mu plan oraz umówić się na konkretny termin w celu rozpoczęcia procesu leczenia.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Właściwe leczenie ortodontyczne polega na noszeniu przez pacjenta odpowiednio dobranego aparatu stałego lub ruchomego. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Gabinetu Ortodontycznego w Gdyni: U większości pacjentów stosuje się aparaty stałe. Aparaty ruchome mają bowiem bardzo duże ograniczenia i można je stosować praktycznie tylko u dzieci, u których nie zdążyły jeszcze wyrosnąć wszystkie zęby stałe. Aparaty stałe nie mają takich ograniczeń i można je stosować u wszystkich pacjentów, niezależnie od wady zgryzu. Do zębów pacjenta przyczepia się metalowe zamki, które następnie są ze sobą łączone przy pomocy drucików. Zęby są przywracane na swoje prawidłowe pozycje poprzez odpowiednie natężenie tych drucików.

Samo leczenie zazwyczaj trwa około 2 lat. W jego trakcie, pacjent musi się regularnie stawiać na wizytach kontrolnych, w celu sprawdzenia osiągniętych efektów oraz skorygowania ustawień aparatu. Takie wizyty kontrolne wykonuje się mniej więcej co 4 do 5 tygodni.

Faza retencji

Ostatnią fazą leczenia wady zgryzu jest tzw. faza retencji. W przypadku aparatów stałych wizyta polega na zdjęciu aparatu stałego oraz dokładnego oczyszczenia zębów. Pacjent otrzymuje również od lekarza, wykonaną z akrylu, ruchomą płytkę retencyjną na zęby górne oraz drucik przyklejany do zębów dolnych. Etap ten służy stabilizacji osiągniętych wyników leczenia oraz zapobieganiu nawrotu wady zgryzu.

W przypadku małych pacjentów, u których leczenie polegało na stosowaniu aparatu ruchomego, faza retencji polega na stosowaniu dotychczas używanego aparatu jednak bez działań aktywacyjnych. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz